Ниските цени на фосилните горива спъват „зелената“ енергетика в САЩ 08.11 | 09:56

В опит да защитят потребителите, американските енергийни регулатори ограничават строенето на нови вятърни и слънчеви централи

От Георги Георгиев

Ниските цени на фосилните горива днес затрудняват реализирането на проекти за производство на въобновяема енергия в САЩ, пише New York Times.

За новосъздадената ситуация основната „вина“ носи икономическата криза. Намаленото търсене на фосилни горива значително понижи цената им, което направи зелените технологии финансово неизгодни.

Щатските регулаторни органи допълнително усложняват обстановката. В желанието си да предпазят клиентите от повишаване на цените на електроенергията, те отлагат или направо отменят огромен брой „зелени“ проекти.

От регулациите страдат и иновативните компании, които предпочитат да плащат повече за енергия, добита от възобновяеми ресурси

Статистиката сочи, че до края на третото тримесечие на тази година броят на новите инсталации, работещи с вятърна енергия, е намалял със 72% в сравнение с нивата от същия период за 2009 г.

В защита на проектите си, компаниите произвеждащи слънчеви панели и вятърни централи посочват за пример Китай, който бързо увеличава количествата електроенергия, добити от възобновяеми източници. В момента китайският пазар е най-атрактивният за подобни инвестиции, сочи доклад на консултантската фирма Ernst & Young.

В Европа много от правителствата прилагат политика на гарантиране на цените на слънчевата и вятърна енергия. В резултат, много от държавите на Стария континент са на път да изпълнят програмата 2020, според която дотогава 20% от електроенергията трябва да бъде добивана възобновяеми източници.

Водещи

Най-четени