Нов регламент за покупко-продажба на дървесина от държавни гори 16.11 | 20:54
Предвиждат се и възможности за сключването на дългосрочни договори за срок до 15 години за продажба на дървесина

На днешното си заседание правителството е приело наредба за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии - държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Основно място в наредбата заемало определянето на реда и условията за възлагане извършването на дейности в горските територии. В тази връзка в нея са намерили място разпоредби, свързани с начина за провеждане на процедури за възлагане и общи условия при подписването на договорите с определените за изпълнител лица.
Наредбата предвиждала възможности за сключването на дългосрочни договори за срок до 15 години за продажба на дървесина, както и договори с местни фирми, осигуряващи заетост в планинските и селските региони на страната.
По реда на наредбата се предвижда да бъде извършвана продажбата на дървесина от държавните и общинските гори на българските физически и юридически лица, включително и на дървата за огрев и строителната дървесина за местното население. Предвидено било ползването на дървесина да се извършва основно от търговци, регистрирани в публичния регистър на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), което било в унисон с усилията на държавата да ограничи влиянието на сивия сектор в българската икономика. Като изключение са посочени случаите, в които физически лица закупуват дървесина за лична употреба без право на продажба.
В тази връзка в наредбата били определени и конкретни възможности за закупуване на дърва за огрев и строителна дървесина от гражданите за лична употреба, а именно – продажба по ценоразпис без провеждане на състезателна процедура. Предложени били няколко варианта, чрез които местното население може да се снабди с необходимите количества дървесина. Това ще става след издаване на позволително по образец от директора на държавното горско или ловно стопанство за горските територии - държавна собственост, съответно от кмета на общината за горските територии - общинска собственост. Гражданите могат да закупуват и добита дървесина от склад по цени, утвърдени от директора на съответното държавно предприятие по чл. 163 от Закона за горите, или от общинския съвет, в случаите на продажба от общински гори.
С наредбата се въвежда и възможността за продажба на дървесината чрез електронен търг.
В наредбата са предвидени достатъчно възможности, чрез които българските фирми да участват в облекчени и прозрачни процедури за възлагане изпълнението на дейности в горските територии или за закупуване на дървесина и недървесни горски продукти. Определен е и облекчен ред, по който гражданите да закупуват дървесина за лична употреба.
Наредбата отговаряла на обществения интерес и на очакванията на българските граждани и фирми, които ползват дървесина или извършват дейности в горските територии, като регулирала по нов начин и отношенията между държавата, като собственик на гори, и българския бизнес.
Водещи
-
Делян Добрев: Няма да успеем да предоговорим условията с "Боташ"
В България влиза евтин руски газ през Гърция, обясни той
10.04 | 21:00
-
Древен пророк: Нови острови ще се издигнат от океана, 3 държави ще владеят света
Алберт Велики е един от най-известните учени и философи от Средновековието
10.04 | 20:44
-
Очакват се по-ниски цени на горивата у нас до дни
Това прогнозира Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители и...
10.04 | 20:30
Най-четени
-
Костадинов: Полицаи ме разпитваха в парламента по сигнал на Пеевски
Той подчерта, че от 2020 г. „прокуратурата на Пеевски" се опитва да мачка „Възраждане"
10.04 | 14:10
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
-
Почивните дни през април и май 2
През май официалните почивни дни са отново четири, но са разкъсани през целия месец
10.04 | 08:35