Нова технология рециклира пластмасата на 100% 23.12 | 17:54

Учени предлагат евтин метод за разграждане на пластмасите до съставните им елементи

От Георги Георгиев

Едва 12% от изхвърлената пластмасата от домакинствата се рециклира, твърдят учени от университета Уоруик (Warwick). Заради причини като залепени с лепило етикети или комбинации на различни типове пластмаса в един продукт, останалата част от отпадъците попада на сметищата или се използва за гориво, твърдят те

В опит да разрешат наболелия проблем изследователите са създали система, която може да рециклира потребителската пластмаса почти на 100%, пише Gizmag.

Системата се базира на пиролиза в реактор с флуидизационно легло. Пиролизата е процес при който се използва температура в безкислородна среда за разграждането на материалите. Реакторът служи за прекарване газове или течности през твърд гранулиран материал с висока скорост, при които той добива свойствата на течност.

Изследователите поставяли голямо разнообразие от смесени пластмаси в реактора, които в последствие били разграждани до съставните си елементи. Част от елементи включвали полезни за индустрията въглеводороди като восък, мономери за производството на пластмаси, въглерод за създаването на пигменти и автомобилни гуми и др. Дори сгурията, останала в края на процеса, също би могла да се се използва като активен въглен.

"Очакваме в бъдеще една типична голяма фабрика (за преработка на пластмаса) да има среден капацитет от 10 хиляди тона отпадъци годишно", споделя ръководителят на екипа проф. Ян Байенс.

"Подобна централа би произвеждала рециклирани химикали на стойност 5 милиона лири годишно и би спестявала по 500 хиляди лири само от такси за сметищата", допълва ученият.

На всичкото отгоре енергийната ефективност на новия метод е изключително висока. Централа като описаната би харчила ток за едва 50 хиляди лири годишно, което я направи много привлекателна от финансова гледна точка.

Водещи

Най-четени