Нови 137 мобилни групи ще борят незаконната сеч 22.11 | 16:32
С тези мерки от Министерство на земеделието се надяват да ограничат престъпната дейност
Нови 137 мобилни контролни групи ще следят дейностите на горските територии. "Идеята е в различни територии от мястото, на което са създадени и работят, да контролират дейностите по добива и търговията с дървесина", обяви земеделският министър Десислава Танева.
В Държавното горско стопанство "Ботевград" тя представи мерки за ограничаване на незаконната сеч на дървесина. "Тези мерки са два типа. Първият пакет от мерки са организационни на терен. Първо ще създадем нови 137 мобилни контролни екипа за дейностите в горските територии", обясни Танева.
По думите й ще бъде въведен и точно определен график на маркирането на дървесината с идентификационен код с пластмасова пластина. "Тази система е въведена в две или три поделения на горски предприятия, като от скоро тя е внесена и взета като модел от други страни. Ефектът от нейното използване е довел до 20% увеличаване на прихода или до пресичане на 20% незаконен добив", уточни министър Танева.
Мерките трябва да започнат да функционират до юни следващата година и да бъдат обединени в единна информационна система, която да проследява пътя на добива и търговията с дървесина от мястото, където е добита, до склада и преработката.
Министърът коментира, че само за някои от мерките ще има нужда от изменения в нормативната уредба, като наредби и подзаконови нормативни актове в Закона за горите.
По думите ѝ те ще включват изисквания за регистрация на лицата, които извършват дейности в горската територия. "Ако такова лице има издадени вече актове за нарушения, то няма да може да получи повторно регистрация", обясни Танева и допълни, че в момента този режим е достатъчно либерален.
Предвижда се да бъдат въведени и териториални единици за охрана в рамките на тези горски предприятия. "Ще въведем и допълнителни изисквания по отношение на налагане на административните наказания. До края на тази година те ще бъдат инициирани", добави тя.
Водещи
-
Доц. Ангел Кунчев: Заболеваемостта от грип нараства, има усложнения и хоспитализирани
Пикът се очаква до края на месеца
14.01 | 21:00
-
Пощите купуват още валута
Теменужка Петкова и Гроздан Караджов валидираха пощенска марка, посветена на влизането ни в...
14.01 | 20:40
-
Георги Милков: Намеса отвън в Иран ще доведе до хаос в целия свят
Иран е невероятна държава, и иранците също, но ние не я познаваме, коментира журналистът
14.01 | 20:20
-
Радев: НС има нужда от време, за да направи изборни промени
Президентът подкрепя машинното гласуване с електронно отчитане на резултата и ръчното броене...
14.01 | 20:00
Най-четени
-
НАП представя сроковете за деклариране на доходите ни за миналата година
През лятото стана ясно, че декларациите ще са в лева, защото доходите миналата година са...
14.01 | 11:45
-
И вторият мандат – неуспешен: От ПП-ДБ го върнаха на Радев
Президентът заяви, че възможностите за съставяне на ново правителство силно се стесняват
14.01 | 10:30
-
Група граждани се събра около парламента, искат връщане на българския лев
Преди началото на новата пленарна сесия, те причакваха депутатите, настоявайки да се върне...
14.01 | 11:30
-
НОИ с важни данни за средния осигурителен доход, определящ пенсиите
Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при...
14.01 | 11:59