Нови видове дървета ще красят столицата 23.05 | 09:56

Шестилът влиза като нов вид дърво по столичните улици, съобщават от "Зелена система" на Столичната община

От Кремена Бедерева

Един от най-широко разпространените видове явор - шестилът, влиза като нов вид дърво, което се засажда по столичните булеварди, съобщиха за БТА от дирекция "Зелена система" на Столичната община.

Характерни за този дървесен вид са кълбовидната корона, както и длановидните листа, дълги 10-20 см. Шестилови дървета се засаждат по столичния булевард "Васил Левски", където преди време бяха премахнати тополови дървета, както и по улица "Добри Войников".

Няма спор обаче, че характерен и емблематичен дървесен вид за София, е кестенът. Иначе в града се срещат и много ясени, липи, тополи, брези и дъбови дървета. Това е и причината през тази година там, където се подменят стари дървета, да се залага на познатите видове. Нови липи ще има по бул. "Константин Величков", ул. "Ат. Узунов", бул. "Тодор Александров", както и по бул. "Христо Ботев".

Чинари ще ограждат от двете страни булевардите "Габрово" и "Скопие", а ясенови дървета са засадени по ул. "Арх. Й. Миланов". Най-екзотичните дървета, засаждани през последните години в София, са от вида "Пауловния". Те бяха засадени в зелената ивица на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" между "Орлов мост" и Националния стадион.

Пауловнията е вид, характерен за Китай и за първи път е описана в средата на 19 век от холандския ботаник Филип Франц фон Зиболд, който заради оказаната помощ при организирането на ботаническата му експедиция, кръщава дървото на съпругата на краля на Нидерландия и дъщеря на руския император Павел Първи, - Анна Павловна.

Дървесината на пауловниевото дърво е лека и мека, характерно за него е бързият растеж и адаптирането му в градска среда в страни с мек климат. В списъка на регистъра на защитените природни обекти има и вековни дървета на територията на София.

Най-типичното вековно дърво е летният дъб, като само в един район на София - кв. "Лозенец", по време на изпълнение на проект за опазване на вековните дървета са преброени 28 такива. Вековни дървета има и от други видове дъб - зимен, цер и благун. Вековни дървета има и от видовете бряст, бадем, чинар, както и мамонтово дърво, което расте в град Банкя.

Мамонтовото дърво се причислява към дърветата, които достигат най-голяма височина. Другият вид са евкалиптите. Данни сочат, че в Софийско има общо 75 вековни дървета. Най-старото вековно дърво е петвековният Славейков дъб на бул. "Свети Наум" в Лозенец, а с най-голяма обиколка е летният дъб край езерото Ариана - близо 500 см.

Водещи

Най-четени