Нови етикети указват енергийното потребление на битовите уреди 16.11 | 16:39
На заседание на МС министрите одобриха промени в наредбата за етикетите
Нови етикети върху електроуредите ще дават информация за потреблението на енергия и други ресурси. Това стана факт след одобрение на промените в Наредбата за етикетирането. Нормативният акт беше разгледан по време на правителственото заседание, съобщиха от Министерския съвет.
С новата наредба в българското законодателство се въвеждат изискванията, записани в Директива 2010/30/ЕС.
През тази и миналата година правителството изготви четири регламента за етикетиране на съдомиялни, перални, хладилни уреди и климатици. С промените към тях се добавят още и битови лампи, сушилни, комбинираните перални със сушилни и битови електрически фурни.
Постановлението на Министерския съвет ще влезе в сила на няколко етапа - от 30 ноември мерките ще обхванат битовите хладилни уреди, а от 20 декември - битовите перални и съдомиялни машини. За битовите климатизатори мерките ще влязат в сила от 1 януари 2013 година.
Директивата за етикетите на електроуредите се обсъжда активно в Европа през последните две години. Тя е част от плановете на Европейската комисия (ЕК) за значително намаляване на енергийното потребление в общността.
На етикетите на електроуредите ще останат добре познатите ни обозначения - от А до G. Въвеждат се още три допълнителни класа - А+, А++ и А+++. Запазват се и цветовите индикации - със зелено се обозначават най-икономичните уреди. Обратно - високото потребление на ресурси пък се обозначават с червено.
Така например за фризерите, хладилниците, миялни и перални машини максималният ефективен клас е А+++. Това означава спестяване енергия с между 30 и 60 на сто спрямо клас А.
Водещи
-
Евросъдът даде право да се намалява минималната заплата
Магистратите в Люксембург отмениха и критериите за определянето ѝ, около които у нас толкова...
15.11 | 18:00
-
Над 110 млн. лв. ще похарчим за "черен петък"
Това е с 10 на сто повече от миналата година заради инфлацията и по-дългия период на...
15.11 | 17:40
-
Съдия Цариградска: Магистратите бяха дисциплинирани трайно и категорично с меки мерки
Докато не бъде разкрит тежкият криминалитет, осъществявал паралелно правосъдие, системата няма...
15.11 | 17:00
-
Владимир Левчев с нов роман
15.11 | 16:40
Най-четени
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години
Това заяви Теменужка Петкова
15.11 | 10:00
-
Желязков след дерогацията: Предстоят много предизвикателни дни, седмици и месеци пред рафинерията
Направихме най-доброто, смята премиерът
15.11 | 13:00
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15