Няма да има такса електромер. Остава действащият в Закона за енергетиката текст, в който се казва, че електроразпределителните дружества нямат право да налагат такава такса.
Предложението на вносителя за въвеждане на такава такса не е било добре аргументирано и е отхвърлено, заяви заместник-председателят на комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм Диан Червенкондев.
Основен акцент на закона е и осигуряване независимостта на операторите, които ще са собственици на мрежите за пренос на електрическа енергия и природен газ от дейностите по производство и доставка на енергия. Те ще съставят и ежегодно ще актуализират 10-годишни планове за развитието на преносните мрежи.
С поправките се засилват правомощията на националния енергиен регулатор (ДКЕВР), улеснява се и се насърчава трансграничната търговия с енергия и трансграничното коопериране и инвестиции, повишава се прозрачността на пазара по отношение на мрежовото опериране и снабдяването, подобрява се и защитата на интересите на потребителите.
Обсъжда се цената за изкупуване на енергията от възобновяеми източници да се променя на всеки три месеса, а не както е сега - веднъж в годината, заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев след приемането на закона, цитиран от БНР.
Промени в Закона за енергетиката ще ни спестят нов ценови шок като този от 1 юли, обясни шефът на държавния регулатор. Той мотивира 13-процентния скок на тока с добавката за зелена енергия.
"Не приемам обвиненията, отправени към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, че има секретност, заяви Семерджиев, цитиран от БТА. "ДКЕВР работи в пълна прозрачност и прилага възможно най-добрата практика от всички европейски страни по отношение на откритост и вземане на решения", каза Семерджиев по повод на обвинения от партията "Атака".
За исканата му оставка от КТ "Подкрепа" той посочи, че представител на този синдикат не е присъствал при общественото обсъждане на цените.