Обезлесяването - проблем, който е тук и сега 28.11 | 14:31

WWF предупреждава, че загубата на гори причинява най-много отделяне на въглероден диоксид

От Ивайло Ачев

55,5 млн. хектара гори могат да бъдат загубени до 2020 година, но ако не се вземат мерки, загубата ще нарасне двойно до 2030 година. Това твърди в своя доклад "Живи гори" природозащитната организация WWF.

Според организацията между 2020 и 2030 година могат да бъдат унищожени допълнителни 69 млн. хектара гори в цял свят, което ще доведе до отделянето на минимум още 24 гигатона въглероден диоксид в атмосферата. Затова е необходимо на започващата днес (28 ноември) международна конференция на ООН по въпросите на климата в Дърбан да се обърне сериозно внимание и на този проблем, казва популярната природозащитна организация.

От WWF твърдят, че допълнителните емисии не отразяват загубите от естествената деградация на горите или на въглерода, който се задържа от дърветата под земята. В момента до 20% от глобалните емисии на въглероден двуокис идват от обезлесяването и деградацията на горите, а това е повече от общото количество емисии от транспорта в световен мащаб. Докладът констатира още, че залесяването не е решение, тъй като новите насаждения няма да поглъщат достатъчно въглероден диоксид преди 2040 г., за да компенсират освободените емисии от обезлесяването.

Според WWF срещата на високо равнище за климата в Южна Африка предоставя уникална възможност за правителствата по света да се обединят в усилията си за спиране на глобалното изсичане на гори. Очаква се по време на срещата да се приеме план, според който развитите страни ще компенсират финансово развиващите се, за да не секат горите си.

ООН вече разработи програма за намаляване на емисиите от обезлесяване и унищожаване на горите (известна като REDD +). От WWF казват, че до 2020 г. са необходими от 30 до 50 млрд. долара за достигане на почти нулеви емисии от обезлесяване и унищожаване на горите.

Водещи

Най-четени