Огромно слънчево петно предизвиква мощни изригвания 10.05 | 15:10
Ширината му е 15 пъти колкото тази на Земята
Слънчеви изригвания от най-висок клас са регистрирани в последните две седмици. Това се дължи на огромно петно на повърхността на Слънцето, чиято ширина е 15 пъти тази на Земята, съобщиха сайтът "Спейс" и ТАСС.
AR3664 не е обикновено слънчево петно. През последните дни тъмното петно на повърхността на Слънцето се разрасна, превръщайки се в едно от най-големите и най-активни, наблюдавани през този слънчев цикъл, отбелязва "Спейс".
То привлече вниманието на учените преди дни, след като Центърът за прогнозиране на космическото време на Националното управление за изследване на океаните и атмосферата (NOAA) в САЩ предупреди за повишен риск от слънчеви изригвания.
В четвъртък са регистрирани общо три изригвания от най-висок клас Х, като последното изригване на Слънцето с тази мощност е било на 9 май. Изригването X1.1 е с продължителност 37 минути. По-рано беше съобщено за изблици Х1.0 и Х2.2.
Изригванията се класифицират въз основа на система, подобна на скалата на Рихтер за земетресенията, която разделя слънчевите изригвания според тяхната сила. Клас Х е най-интензивната категория изригвания, а най-малките са клас А, следвани от B, C, M и X. Всяка буква представлява 10-кратно увеличение на енергийния поток. Така че Х е десет пъти повече от М и 100 пъти повече от С. Числото, което следва буквата, дава повече информация за нейната сила. Колкото по-голямо е числото, толкова по-силно е изригването.
Водещи
-
Пламен Димитров: Очаква се да има национална вълна от протести
“Социалното недоволство ще избухне и ние ще го водим”, закани се президентът на КНСБ.
26.12 | 18:00
-
Въвежда се задължителен тест за алергия преди боядисване във фризьорски салон от догодина
От бранша предупреждават, че някои от изискванията са непосилни и може да се стигне до...
26.12 | 18:00
-
При минус 8° спасиха двама премръзнали туристи под Черни връх
От агенцията уточняват, че става дума за мъже, които са били облечени с дънки, анцуг и по...
26.12 | 17:30
-
Печатницата на БНБ продължава работа и след въвеждането на еврото
Машините за банкноти са универсални и не се нарязват, сменят се само печатните форми
26.12 | 16:30
Най-четени
-
Сняг и заледени пътища затрудниха движението в страната 3
Засегнати бяха отделни населени места в областите Видин, Монтана и Враца.
26.12 | 10:15
-
Проф. Рачев: Очакват ни ледени дни в цялата страна
И посочи студен фронт на картата, който според него може да предизвика леки превалявания на...
26.12 | 13:00
-
Телевизиите в бясна конкуренция в новогодишната нощ
Много звезди и хубава музика ще има и в празничната програма на Нова тв. В навечерието на...
26.12 | 13:15
-
Временно е затворен Проходът на Републиката заради катастрофирал камион
Причината е катастрофирал камион, уточняват от агенцията. Превозните средства изчакват на...
26.12 | 15:15