Озоновият слой е изтънял с рекордните 40% тази зима 07.04 | 08:51

Причините за това са студената зима и вредните химикали във въздуха

От Елена Кирилова

Озоновият слой, който предпазва Земята от вредните лъчи на Слънцето, е изтънял с рекордните 40% от началото на зимата до края на месец март, сочат данни на Световната метеорологична организация (СМО), цитирани от Telegraph.

Предишният подобен рекорд при смяна на сезоните бе в размер на 30%.

Учените твърдят, че причината за изтъняването е студената зима, както и наличието на вредни химикали във въздуха.

Въпреки по-високите температури горният слой на атмосферата, известен като стратосфера, е бил по-студен тази зима. Това, от своя страна, е довело до химическа реакция, която изчерпва озоновия слой, а според учените охлаждането на стратосферата е процес, подобен на тези, които причиняват глобалното затопляне.

Генералният секретар на Световната метеорологична организация Мишел Жаро отбелязва, че озоновият слой над Арктика е по-тънък от преди, което означава, че ултравиолетовите лъчи падат върху Скандинавия, Гренландия и Сибир.

Озонът е естествен защитен филтър срещу вредните лъчи, които могат да причинят слънчево изгаряне, катаракта, рак на кожата или да увредят растителността.

Данните показват, че озоновият слой над Арктика все още не е толкова тънък, колкото този над Антарктида, където се е появила озонова дупка, а ефектите от нея се виждат реално в страни като Австралия и Нова Зеландия.

Очаква се озоновият слой да се върне до нивата си от 1980 г. за периода между 2030 и 2040 г., като начинът това да се случи е 196-те държави, които са подписали Монреалския протокол, да съкратят вредните си емисии, казват от Световната метеорологична организация.

Водещи

Най-четени