Отбелязваме Международния ден на биоразнообразието 22.05 | 12:17
Преди 15 години У НАС е имало само 6 двойки царски орел, а сега те вече са 26

Отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. България е след отличените от Европейската комисия страни в първите награди "НАТУРА 2000" в раздела за опазване на природата. Проектът за спасяване на царския орел в Сакар бе отличен благодарение на работата на екипа и на сътрудничеството му с частни дружества. Така местното размножаване на този застрашен в световен мащаб вид е възстановена, след като е била на ръба на изчезването, отбелязва Комисията.
Наградата бе връчена от еврокомисаря по околната среда Янез Поточник и членовете на журито на директора на проекта Светослав Спасов, на церемония в Брюксел, съобщава БНР.
Преди 15 години е имало само 6 двойки царски орел, а сега те вече са 26. По проекта се работи от 2009-а година. Тази награда е изключително важна, защото тя е едно признание за работата ни по царския орел. Той е един световно застрашен вид. Има много голяма обществена подкрепа, основно от местните хора, които са ангажирани с опазването на вида.
В състезанието са участвали 163 кандидатури. Журито е избрало победителите по категории от 22 проекта.
Водещи
-
Възможно ли е парламентът да приеме предложението на президента за референдум за еврото
Политологът проф. Росен Стоянов заяви пред Нова тв, че президентът е предприел "абсурдно и...
12.05 | 10:45
-
МОН намалява с близо 2000 местата за студенти държавна поръчка през 2025 г.
Проектът предвижда съкращения в специалности като филологии, психология и право
12.05 | 10:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Динамично и неустойчиво ще остане времето до края на месеца
Дневните температури в периода ще са в интервала 20-25 градуса, а към средата на седмицата...
12.05 | 09:59
Най-четени
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Днес празнуват имен ден хората с имената Герана, Герасим
Празникът, отбелязван на този ден, е познат като Герман Градушкар. Той се чества с молитви за...
12.05 | 09:45