Откриха нов фермерски пазар в София с екологични храни 14.06 | 11:18
Всяка събота в „Борово“ стопани ще предлагат собствен мед, сладка, месни и млечни продукти от планински райони

Вторият за столицата фермерски пазар беше открит вчера в кв. "Борово". Всяка събота производители на продукти, сертифицирани по Наредбата за директни продажби, ще излагат собствените си стоки на Общинския пазар на бул. "Тодор Каблешков" и ул. "Ген. Стефан Тошев" (на последната спирка на тролей № 9).
Първият пазар на производители, които излагат екологично чисти храни, произведени по неконвенционален начин, е на пазара на "Римската стена" в кв. "Лозенец".
Обособяването на специализиран фермерски пазар се реализира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект "За Балкана и хората" и с подкрепата на Столична община.
Идеята е пространството да приюти производители на качествени продукти на селски стопани, произведени по традиционни местни технологии и рецепти.
Храните ще се предлагат от самите производители. Организаторите селектират фермерите, като изискват от тях регистрация по Наредбата за директни продажби на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
За доброто съхранение на продуктите са осигурени 8 мобилни хладилни витрини, в които се излага и съхранява продукцията. Посетителите на фермерския пазар ще имат възможност да дегустират храните и да разговарят със самите производители.
Вчера асортиментът на фермерския пазар включваше млечни продукти – овче, краве, козе и биволско сирене, кашкавал и кисело мляко, яйца, мед, сладка и др. В бъдеще се очаква да се включат и производители на месо и месни продукти, риба, зеленчуци и др.
Целта на откриването на специализирания фермерски пазар е да подпомогне малки планински ферми от Централен и Западен Балкан, като им осигури достъп до крайните потребители и скъси веригата на доставки. Така за малките стопани ще има по-голям финансов стимул да развиват екстензивно животновъдство.
В същото време потребителите получават достъп до чисти домашно произведени продукти с ясен произход и сертификат, гарантиращ спазването на санитарно-хигиенните и ветеринарни изисквания.
Добавената стойност от фермерските храни е в опазването на природата, тъй като планинските фермери, които отглеждат животните си със свободна паша, поддържат пасища и ливади с висока природна стойност. Те са част от защитената природна мрежа "Натура 2000" и така подпомагат оцеляването на редки видове като царския орел и лалугера, отбелязват от Дружеството за защита на птиците.
Четиригодишният българо-швейцарски проект "Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони", известен накратко като "За Балкана и хората", стартира през септември 2012 г. Целта му е изграждането на успешен модел, който да покаже, че връзката между запазването на природата и устойчивото развитие на селските райони в територии с висока природна стойност, може да е печеливша - за местните хора, за бизнеса и за околната среда.
Проектът се изпълнява в партньорство от четири швейцарски и шест български организации, включително и МЗХ - в 9 зони от мрежата "Натура 2000" в Западна и Централна Стара планина с финансиране от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Една от специфичните цели на проекта е да бъдат подпомогнати най-малко 30 ферми от района на проекта, които произвеждат и продават качествени храни с висока добавена стойност (мляко и млечни продукти, месо, яйца, мед и др.), както и да бъдат организирани фермерски пазари в няколко града, които да предлагат качествени храни, произведени от фирми, ангажирани в проекта.
Вижте повече на http://forthenature.org/swissprogramme
Водещи
-
100 приоритета в управленската програма на правителство
Те са разпределени в 19 сектора с визия за пълен четиригодишен управленски мандат, заяви Росен...
14.05 | 16:00
-
Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война
По думите му е важно в училищата да има гражданско образование и да се развива критично мислене
14.05 | 15:50
-
Евростат: Работната седмица на българите е втората най-дълга в ЕС
Първа е Гърция с 39,8 часа, след нея се нарежда България с 39 часа
14.05 | 15:40
-
Депутати от ДСБ обявиха инициатива за граждански парламентарен контрол чрез платформа
Тя се нарича "Питай БГ"
14.05 | 15:30
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Радостин Василев: Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента
" Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента", каза Василев.
14.05 | 11:45
-
Транспортът на бунт: След стачкката обявиха гражданско неподчинение!
Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим, подчерта...
14.05 | 14:00
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20