Отлага се екстремното глобално затопляне 20.05 | 11:50

Темповете на глобалното затопляне бележат забавяне след резките скокове през 80-те и 90-те години на миналия век

От Кремена Бедерева

Екстремното глобално затопляне се отлага през следващите десетилетия, тъй като се наблюдава намаляване на темповете на повишаване на температурите през този век, установи международен екип учени, цитирани от Reuters.

Глобалното затопляне при все това е все още факт и ще трябва да бъдат предприети сериозни мерки за ограничаването на парниковите газове, за да се достигне поставената цел от правителствата по цял свят температурите да нараснат под 2 градуса в сравнение с прединдустриалните времена до средата на века.

"Най-екстремните оценки на затоплянето, симулирано от неотдавнашните климатични модели за следващите 50-100 години, е по-вероятно да не се осъществят", преценява Оксфордският университет.

Темповете на глобалното затопляне бележат забавяне след резките скокове през 80-те и 90-те години на миналия век, въпреки че 10-те най-топли години, откакто се води температурен отчет от средата на 19 век, бяха регистрирани след 1998 година, допълва БТА. Това забавяне и досега си остава главоблъсканица за учените, тъй като емисиите на задържащите топлината парникови газове продължават да се покачват и то най-вече заради индустриалния растеж на Китай.

Според най-новите предвиждания на международния екип експерти, при удвояването на концентрациите на въглероден диоксид в атмосферата в сравнение с прединдустриалната епоха, което трябва да се случи в средата на този век, ще повиши глобалните температури между 0,9 и 2 градуса по Целзий.

Тези данни са под оценките, направени от климатолози на ООН през 2007 година, които предвиждаха, че глобалното повишаване на температурите ще бъде между 1 и 3 градуса по Целзий при удвояването на въглеродните концентрации за същия период. Изглежда, че океаните са започнали да поемат повече топлина през последните години, компенсирайки ефекта от 40-процентното покачване на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата в сравнение с прединдустриалната епоха и достигайки този месец рекордните в историята на човечеството 400 части на милион.

Това установи международният екип учени от Великобритания, САЩ, Канада, Австралия, Франция, Германия, Швейцария и Норвегия, публикували изследването. Един от авторите, швейцарският професор Рето Кнути, заяви, че по-ниските цифри на глобалното затопляне през следващите десетилетия са добра новина. Океаните поемат топлина по-бързо, отколкото се считаше през миналото десетилетие.

Ако тези темпове се запазят, глобалното затопляне ще протече с 20 процента по-бавно, отколкото се считаше досега. Но в дългосрочен план перспективата не е толкова добра, защото морската шир ще спре да поема такова голямо количество топлина.

Водещи

Най-четени