Пет вида акули ще плават по-спокойно 14.03 | 14:24
Международната общност гарантира защитата им. За природозащитници решението е историческо
Международната общност потвърди защитата на 5 вида акули, застрашени заради свръхриболов.
В последния ден на срещата си в Банкок 178-те страни членки на Конвенцията за международна търговия със застрашени видове потвърдиха защитата на дългокрилата акула, три вида акули чук и селдовата акула, както и на скатовете манта.
Редица страни, сред които Япония, се опитаха да възобновят дебатите за някои защитени видове, но опитите им се провалиха. А природозащитници определиха постигнатото решение като историческо.
"Това е най-важният ден в 40-годишната история на конвенцията", заяви Сюзън Либерман от неправителствената организация Пю, цитирана от БТА.
Според Карлос Дрюс от Световния фонд за дивата природа това е "исторически момент, в който науката спечели битката с политиката"
На предишната среща на конвенцията през 2010 г. предложенията за защита на акулите, за чиито перки се плащат огромни суми в Азия, не бяха приети.
Петте вида акули, както и скатовете манта, улавяни от рибари заради хрилете им, този път обаче бяха вписани в анекс 2 на конвенцията, която позволява да се регулира търговията с даден вид, за да се попречи на свръхексплоатацията му.
Голямата бяла акула, китовата акула и гигантската акула са сред рибите, защитени от конвенцията, но в действителност никога не са били обект на свръхексплоатация.
Водещи
-
Лъчезар Богданов: Дефицитът е заради огромния ръст на разходите, а не от лошо изпълнение на приходите
Според него има само теоретична възможност България да убеди ЕК и след това Съвета на ЕС, че...
07.06 | 17:40
-
Ако няма промяна в закона: На 9 август по-високи цени и етикети само в евро
Това очаква Петър Петров от "Възраждане"
07.06 | 17:20
-
10 златни правила на Учителя Петър Дънов за дълъг живот
07.06 | 17:00
-
Мерц: „Алтернатива за Германия“ може да предизвика голям политически взрив
Въпросът е в каква посока ще поеме Германия, каза канцлерът на партийна конференция
07.06 | 16:40
Най-четени
-
Днес е Неделя, посветена на всички светии
Отбелязваме Петрови заговезни, ето какви са поверията
07.06 | 09:30
-
Никола Цолов отвя конкуренцията на Формула 2 в Монако
Това е втори успех за българския лъв на основно състезание на този терен
07.06 | 12:20
-
Жълт код за обилни валежи и гръмотевични бури в 6 области
Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°, за София - около 26°
07.06 | 09:15
-
Премахнаха оградата на незаконния украински комплекс в "Баба Алино"
Това е устанвила проверка на обществената телевизия
07.06 | 11:00