Повече невинаги значи по-добре 15.08 | 20:09
Тази максима се отнася и до засиления растеж на дъждовните гори, който може да доведе до освобождаване на въглерода от почвите
Ново изследване показа връзка между повишения растеж на растителна маса в тропическите гори и количествата отделен въглерод от почвите, върху които те виреят, пише physorg.com.
Учените от Британския център по екология и хидрология и от Университета в Кембридж открили, че дължащият се на климатичните промени засилен растеж на тропическите гори води до увеличаване на гниещата дървесна маса. Тя пък от своя страна стимулира микроорганизмите в почвата да извършват реакции, които водят до освобождаването на складирания в нея въглерод.
Изследователите провели шестгодишен експеримент в дъждовните гори на територията на Смитсъновия институт за тропически изследвания в Панама, за да установят как увеличаването на мъртвата дървесна маса (изсъхналите клони и листа, които се натрупват между стволовете на дърветата) може да засегне запасите от въглерод в почвата.
Резултатите показали, че допълнителните количества мъртва маса отключват ефекта на т.нар. прайминг, при който пресният въглерод от растителните отпадъци предоставя голяма част от енергията, необходима за микроорганизмите и след това стимулира разграждането на въглерода, съхраняван в почвата.
Учените заключават, че голяма част от въглерода, погълнат от по-силния растеж на дървета в тропическите гори, може да бъде изгубен от почвата. Те отчитат, че ръст в мъртвата растителна маса от 30% може да доведе до увеличение на отделения въглерод с 0,6 тона на хектар за година от тропическите гори в низините.
Това количество е по-голямо от заложения прогнозен ръст на отделения от тропическите гори въглерод през последните десетилетия, през които се наблюдава увеличаване на биомасата.
Ако се вземат предвид огромните територии, които са покрити с тропически гори и големите количества въглерод, заключени в почвата, тази тенденция може да повлияе върху глобалния въглероден баланс в атмосферата, коментират климатолозите.
"Мнозина правят оценки, че капацитетът на поглъщане на въглерод от тропическите гори е базиран върху растежа на дърветата. Нашето проучване доказва, че връзките между растенията и почвата може да имат сериозен ефект върху въглеродния цикъл. Моделите на климатични изменения трябва да вземат тези връзки предвид в предсказването на бъдещите нива на въглероден диоксид в атмосферата”, казва водещият автор в изследването д-р Ема Сойер.
Водещи
-
Дянков: През 2025 г. дефицитът ще е 5–6%, което ще забави с 2-3 г. влизането в еврозоната
"За бюджета трябват още 6,8 млрд. лв., за да стигне 3% дефицит", твърди финансистът
15.11 | 21:00
-
Октородите ще са господари на Земята, ако човечествоо изчезне
Само те притежават „необходимите физически и умствени качества“, за да еволюират и да...
15.11 | 20:45
-
МОН попари мераците на учениците за неучебен 3 януари
От бразователното министерство излязоха с позиция
15.11 | 20:30
-
Кола блъсна въъзрастни пешеходци в София: Жена издъхна, мъж е в тежко състояние
Инцидентът е станал на кръстовището между булевардите "Александър Малинов" и "Андрей Ляпчев"
15.11 | 20:15
Най-четени
-
СКАНДАЛ! Рашков държал Петков със запис как поръчва ареста на Борисов (ВИДЕО)
Рашков не смееше да погледне, защото знае, че го държи това страхливо момченце, което е на...
15.11 | 14:00
-
Проф. Минеков прогнозира нови избори и протести напролет
"Борисов ще направи всичко възможно да оцелее и след 3 месеца да имаме нови избори", смята...
15.11 | 15:00
-
ЕК: Бюджетният дефицит на България вече не намалява
За България се очаква растежът на БВП да се ускори от 2,4% през 2024 г. до 2,9 на сто и 3...
15.11 | 16:30
-
Заради ремонт: Променят маршрутите на автобусни линии в София, ето как
Променя се и маршрутът на автобусите на градския транспорт с по линии 64, 66, 68 и 98, предава...
15.11 | 10:45