Повишават ефективността на слънчевите централи с пара 13.04 | 17:11
Генерираната от слънцето енергия ще се съхранява по по-ефективни начини
Германският аерокосмически център (DLR) и испанската компания Endesa откриха в начало на месеца нова високоефективна слънчева централа за директно генериране на енергия от пара, пише research-in-germany.de.
Пилотния проект е изграден близо до град Карбонерас в южна Испания. При този вид централи парата се произвежда директно от концентрираната от множество огледала слънчева радиация, която се използва за завиждането на парен генератор.
Освен това за разлика от фотоволтаичните системи, тук добитата енергия може ефективно съхранява енергия под формата на топлина, която може да се използва при генерирането на електричество през нощта или при облачно време.
Тази централа е крайъгълен камък в създаването на по-ефективни и икономични соларно-термални електроцентрали. При нея се използват два нови процеса – този на директното изпаряване и ефективното латентно съхранение на топлина при което енергията се акумулира при преминаване на съхраняващата средата от твърда в течна и се отделя при обратния процес.
При сега съществуващите централи за директно нагряване се използват изкуствени масла които достигат до 390°C. Те от своя страна нагряват водата, която се превръща в пара и задвижва турбинните генератори.
В пилотната централа в Испания парата се произвежда директно в топлинните приемници температура от 500°C, което повишава ефективността на централата и намалява ценната на производството. Системата е така усъвършенствана, че да издържи налягането на парата от 120 атмосфери.
Друго постижение на пилотния проект е увеличената ефективност на събраната топлинна енергия, получена при кондензацията на парата – процес, който се случва при постоянна температура. В случая предизвикателство е преодоляно с помощта на комбинирана система за съхраняване на енергията. Тук е приложена латентна система, която се базира на съхранението на енергията в сол, която при 305 градуса преминава от твърдо в течно състояние. Предимствата тук са, че големи количества топлина могат да се съхраняват в малки по обем солни акумулатори и при минимални температурни промени.
Енергията във вид на топлосъдържание, добита от нагрятата пара, се абсорбира от бетонна система.
Инженерите планират да използват пилотната централа до края годината за да се уверят на практика във функционалността на ключовите компоненти в нея.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00