Почвите от полярните области – опасен резервоар на въглерод 23.08 | 20:34
Топящите се вечно замръзнали почви могат да отделят колосални количества въглерод, с което да ускорят глобалното затопляне

Милиарди тонове въглерод, складирани във вечно замръзналите ледове на висока надморска височина, могат да бъдат освободени в атмосферата до края на века, с което да ускорят глобалното затопляне, съобщават учени от американската лаборатория "Лоурънс Бъркли".
Проучването, базирано на сложни компютърни модели, показва, че скованите във вечен лед полярни почви могат да се превърнат в източник, вместо в приемник на въглероден диоксид със затоплянето си. Изследването е проведено от Чарлз Коувън от лабораторията "Лоурънс Бъркли" в сътрудничество с климатолози от Франция, Канада и Великобритания.
Техните открития се различават драстично от резултатите, получени от сравняването на модели от четвъртия доклад на Междуправителствения панел за климатичните промени за 2007 г. Тогава анализите показаха, че глобалното затопляне ще стимулира развитието на растителността в полярните области, която ще абсорбира по-големи количества въглероден двуокис от отделените от топящата се вечно замръзнала почва.
За разлика от тези по-ранни модели, новият модел включва детайлни процеси, като начина, по който въглеродът се е акумулирал в полярните области през хилядолетията и как би се освободил при разтапянето на почвите.
Поради тази причина реалните количества въглерод в почвите се оказват доста по-високи от тези, заложени в предишните модели. В резултат учените откриват, че способностите на новата растителност да поема въглерода в атмосферата ще бъдат засенчени от доста колосалните количества, които ще бъдат изпуснати от почвите.
Изчисленията показват, че във всички слоеве на замръзналите полярни почви са складирани общо 2167 милиарда тона въглерод. Според една от оптималните според климатолозите оценки до 2100 г. в атмосферата ще бъдат отделени около 62 млрд. тона въглерод. Това е количеството, което човечество би произвело за период от 7,5 години при сегашните нива на емисии.
Все пак резултатите от новите модели не могат да се приемат за 100% правдоподобни, обясняват учените. Около тях съществуват редица неясноти, които могат да изменят драстично резултатите. Такива са неизвестните бъдещите нива на азот, който е отговорен за развитието на растенията, както и точните количествата въглерод, които се отделят от изцяло замръзналите, сезонно разтапящите се и напълно разтопените почвени слоеве.
Водещи
-
Състоянието на останалите четирима пациента в "Пирогов" е все още тежко, но стабилно
Вчера бяха изписани четирима от пострадалите в Кочани и бяха настанени в "Пирогов". За лечение...
09.04 | 10:16
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
Пролетен детокс на организма: Ново начало за тялото и духа 2
Двойна хармония: Как тялото намира своя вътрешен ритъм
09.04 | 09:46
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
Най-четени
-
Облачна сряда
В сряда ще преобладава облачно време - на места ще превали краткотраен дъжд
09.04 | 08:04
-
Канада отвръща на удара: 25% мита за автомобили от САЩ
Търговското напрежение между северноамериканските съседи се засилва
09.04 | 08:40
-
Ресторантьори и хотелиери излизат на общонационален протест
Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес обявиха общонационален протест за...
09.04 | 08:58
-
От "Продължаваме Промяната" призоваха шефа на АПИ да си подаде оставката 2
"Призоваваме министъра на регионалното развитие Иван Иванов да освободи незабавно председателя...
09.04 | 09:15