Приеха историческото споразумение за климата (Обновена) 12.12 | 20:05

Споразумението за климата потвърждава ограничаване на глобалното затопляне под 2 градуса

От iNews.bg

Държавите-участнички в парижката конференция за глобалния климат приеха международното споразумение, имащо за цел да трансформира движената от изкопаеми горива световна икономика и да забави темповете на глобалното затопляне, съобщава Reuters.

Френският министър на външните работи, който председателства конференцията, удари с чукчето и това даде сигнал за избухването на мощни аплодисменти, показващи, че сделката е одобрена от представителите на 195 държави.

По-рано френското председателство на конференцията на ООН представи проекта за Споразумение за климата на 195-те страни участнички.

Френският външен министър Лоран Фабиюс окачестви документа като амбициозен, балансиран и законово обвързващ.

Проектът потвърждава основната ни и жизненоважна цел – ограничаване на глобалното затопляне доста под 2 градуса, и ще се опитаме да го ограничим дори до 1,5 градуса. По този начин ще успеем значително да намалим рисковете, свързани с климатичните промени.

Записаните в проекта 1,5° е искане на повече от сто страни, най-уязвимите на въздействието на затоплянето, както и на Европейския съюз, Саудитска Арабия, Индия и Русия, изтъкна Фабиус Необходимо е да се намалят емисиите на парников газ (GES) с 40 до 70% до 2050 г., за да се надяваме да останем под 2°C, и да се съкратят със 70 до 95%, за да останем под 1,5°C - това са изчислили експертите от междуправителствената група за климата (Giec).

Под въздействието на емисиите на парников газ (GES) през последните 150 г. в атмосферата в резултат главно на изгарянето на изкопаеми източници на енерги, светът вече е стигнал до повишение на температурата с 1°C. Според експертите затопляне от 1,5°C ще се достигне с вече отделените емисии, заяви френския външен министър Лоран Фабиус.

Текстът предвижда преглед на всеки пет години на националните планове за ограничаване на затоплянето. Определен е таван от 100 милиарда долара финансиране за развиващите се страни до 2020 г., каза още Лоран Фабиюс.

Генералният секретар на ООН Бан-Ки Мун призова делегатите да приемат постигнатото споразумение: Хайде да довършим започнатото. Целият свят ни гледа и милиарди хора разчитат на мъдростта ви. Дойде времето да покажем, че на националните интереси се служи най-добре, като се действа глобално и солидарно.

Преговорите за Световното споразумение бяха удължени с още един ден, след като Китай и редица други страни първоначално отказаха да направят отстъпки. Най-остри са били разногласията относно финансирането за развиващите се страни и разпределянето на ангажиментите на държавите за ограничаване на въглеродните емисии, с което да удържи глобалното затопляне.

Докато френският външен министър Фабиюс до последния момент поддържаше оптимизма на форума, някои неправителствени организации не скриха опасенията си, че изтръгнатото споразумение ще бъде минимално.

Френското председателство призова страните да изпълнят историческата си отговорност с приемането на документа, който ще бъде първото световно споразумение в историята на преговорите за климата, по думите на френския президент Франсоа Оланд.

Франция ви заклева да приемете първото универсално споразумение за климата - заяви френският президент Франсоа Оланд в патетична реч пред представителите на 195 страни в Бурже, призовани да дадат зелена светлина на договорения през нощта текст след интензивни и тежки преговори.

"12 декември 2015-та можем да стане исторически ден и датата да бъде записана в аналите на човечеството. Днешният ден може да се превърне в послание на живота. Аз лично ще съм горд, че това ще се случи в Париж", заяви Оланд.

Водещи