Приеха плана за управление на Национален парк „Централен Балкан” 23.03 | 16:01
Най-голямата защитена територия у нас и в Европа е под закрилата на ЮНЕСКО

Правителството прие плана за управление на Национален парк "Централен Балкан”. С него се определя общата характеристика на защитената територия и компонентите й, функционалното зониране и режимите на територията, както и главните цели на управление, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. С прилагането му ще се осигури опазването и поддържането на биологичното разнообразие на територията на най-голямата защитена територия в Европа, разнообразието на екосистемите и видовете флора и фауна, на природните местообитания и видове с национална и международна консервационна значимост.
Ще се даде възможност и за извършване на научни, образователни и възстановителни дейности, както и условия за устойчиво ползване на природните ресурси в Парка и за развитие на екотуризъма, което ще се отрази положително на благосъстоянието на населението в региона.
Планът е изготвен в съответствие с изискванията на Закона за защитените територии и Наредбата за разработване на плановете за управление на защитените територии. Съобразен е със съвременните и утвърдени в Европа подходи за планиране и управление на защитените територии.
Централен Балкан е една от най-ценните и най-големите защитени територии в Европа – втора категория, според Международния съюз за защита на природата. В Парка има девет строги резервата с обща площ 20 019 ха – Боатин, Царичина, Стенето, Джендема, Козя стена, Северен Джендем, Пеещи скали, Соколна и Стара река. Първите четири от тях са част от Световната мрежа биосферни резервати по Програмата "Човек и биосфера” на ЮНЕСКО.
Националният парк и 8 от неговите резервати са в Списъка на представителните защитени територии на ООН. В парка са представени 29 типа природни местообитания, от тях 5 типа са приоритетни за опазване.
Водещи
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
Путин предложи двустранни разговори с Киев
И двете страни обвиниха другата в нарушаване на примирието, което Киев определи като трик от...
22.04 | 09:59
-
Ватиканът обяви кога ще бъде погребан папа Франциск
Тялото на Франциск е било положено в ковчег в личната му резиденция
22.04 | 09:45
Най-четени
-
Пролетни температури и дъжд във вторник
Затоплянето продължава, максималните температури ще бъдат от 23°С до 25°C в цялата страна, по...
22.04 | 08:00
-
Светли вторник: Денят, в който почитаме Божията майка
Какви са обичаите и традициите, свързани с този ден от Светлата седмица
22.04 | 09:15