Произвеждат метан от бира 17.02 | 14:21

Американска пивоварна вече използва новаторския метод

От Нели Минчева

Изобретение на американския иноватор Ерик Фич показва, че бирата спокойно може да се използва за получаването на електроенергия. Или поне остатъчният продукт от производството й.

Фич е патентовал устройство, което използва остатъчни продукти от пивоварската каша, за да произвежда метан.

Изобретението действа на базата на анаеробен процес, като произвежда метан при процеса на правене на бира. То използва директно остатъчен хмел, ечемик и мая, като всъщност върши две полезни неща в едно – произвежда газ и рециклира отпадъците на пивоваря.

Устройството на Фич се ползва успешно в Magic Hat Brewing във Върмонт, САЩ, пише АП. То е високо 14 метра, произвежда 200 кубични метра газ в минута и струва 4 млн. долара.

Най-четени