Проучване: Гълфстрийм може да се срине още през 2025 година 29.07 | 10:40
Това би довело до катастрофални климатични последици, предупреждават учени
Ново проучване показва, че Гълфстрийм може да се срине още през 2025 година, а учените предупреждават, че спирането на важни системи от океанските течения от т.нар. Атлантическа меридионална циркулация би довело до катастрофални климатични последици, пише британският вестник The Guardian, предава "Фокус".
Експерти вече са установили, че Атлантическата меридионална циркулация се намира в най-слабото си състояние от над 1600 години насам поради глобалното затопляне, а изследователите са забелязали признаци за приближаване до точката на безвръщане (инфлексия) още през 2021 година.
Драматична промяна може да настъпи между 2025 и 2095 година, според нов анализ, цитиран от изданието. Най-вероятно е той да се случи през 2050 година, ако глобалните въглеродни емисии не бъдат намалени.
Други учени посочват, че предположенията за това как ще се случи инфлексната точка и несигурността в основните данни са твърде големи, за да се оцени надеждно времето на бедствието. Всички те обаче са съгласни, че перспективата за унищожаването на Атлантическата меридионална циркулация е изключително тревожна и трябва да стимулира бързо намаляване на въглеродните емисии.
Атлантическата меридионална циркулация носи топла океанска вода на север, където се охлажда и потъва, захранвайки теченията на Атлантическия океан. Въпреки това, притокът на прясна вода от ускоряващото се топене на ледената покривка на Гренландия и други източници все повече "задушава" теченията.
Унищожаването на Атлантическата меридионална циркулация би имало катастрофални последици по целия свят. Тя би довела до сериозно нарушаване на валежите, от които милиарди хора в Индия, Южна Америка и Западна Африка зависят за храна. Това ще доведе до увеличаване на бурите и по-ниски температури в Европа, както и до покачване на морското равнище на източното крайбрежие на Северна Америка. Освен това застрашава горите на Амазонка и ледниците на Антарктика.
"Мисля, че трябва да сме много притеснени", казва професор Питър Дитлевсен от Университета в Копенхаген, който ръководи новото проучване. "Ще бъде много голяма промяна. Атлантическата меридионална циркулация работи от 12 000 години".
Отбелязва се, че Атлантическата меридионална циркулация е била унищожена и подновена отново в цикъла на ледниковите епохи, настъпили в периода отпреди 115 000 до 12 000 години.
Водещи
-
Отрицателните цени на тока – защо са вредни и как да поправим грешката?
Отрицателни цени на електроенергията все по-често измъчват европейските страни, които са силно...
09.01 | 14:45
-
Единодушно: Депутатите приеха на първо четене временен закон за бюджета
Законопроектът урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. за срок, не...
09.01 | 14:15
-
В Южна България обявиха огнище на инфекциозна конска анемия
Да забрани придвижване на еднокопитни животни от заразения животновъден обект/стадо, с...
09.01 | 13:59
-
Обявиха професия №1! Изненадата
Πъpвaтa пeтицa ce дoпълвa oт ĸypиepи, coфтyepни paзpaбoтчици, cтpoитeлни paбoтници и...
09.01 | 13:45
Най-четени
-
ГЕРБ подновява преговорите с БСП и ИТН
От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че са отправили покана за разговори към Българската...
09.01 | 09:15
-
Още един пролетен ден: Слънце, от 14° до 20°С
По-ниски ще са температурите - до 5°-8°, в районите с мъгли
09.01 | 08:00
-
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното...
09.01 | 10:30
-
Сокът от черен бъз може да бъде мощно средство за контрол на телесното тегло и подобряване на метаболизма
Черният бъз обикновено се използва като лечебно растение и добавка за подобряване на функциите...
09.01 | 10:45