С тъпани и песни на протест срещу застрояването на Витоша 11.01 | 14:11

С призиви "Да да остане природа в България", с обвинения към правителството в лобизъм еколози и природозащитници протестираха пред сградата на НС

От Филипа Тодева

С тъпани и песни, с призиви "Да остане природа в България", с обвинения към правителството в лобизъм еколози и природозащитници протестираха пред сградата на НС. Протестът бе срещу застрояването на парк "Витоша". Организатор е коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България".

Десетки младежи от природозащитните и екологични организации се обявиха "против" разпоредбите, внесени като промени в закона. "Определено трябва да се срамуваме от този закон. На нас не ни е приятно да протестираме, но се налага да го правим за пореден път, тъй като скоростно се променя закон, който би позволил една поголовна сеч на българската гора", каза пред iNews Борислав Сандов, от организация "Коалиция за климата".

Една трета от България е гората, а Сандов напомни, че с промените ще се позволи тя да намалява, защото става възможно построяването на нови лифтове и писти, а дори и на сгради в горите, без да се променя предназначението им.

Той бе категоричен, че регламентът се променя в угода на олигарсите и на хората, които направиха заменките в България. Екологичните организации се оплакаха, че не са взети предвид становищата им по време на общественото обсъждане в парламента.

И те са озадачени защо това обсъждане, било то фиктивно, се прави сега, когато законът вече е внесен в НС и философията му не може да бъде променена. В този смисъл според Сандов правителството подменя вота на българските избиратели, които го подкрепиха именно, за да спре заменките и престъпността.

Без съмнение, бързото приемане, тихомълком, има корупционен интерес. "Не може да се оправдават с натиск, че видите ли туризмът бил притискал правителството – това не е вярно", категоричен бе природозащитникът.

Според него ресорният министър Нона Караджова от самото начало е доказала, че няма компетентност, няма опита, въпреки че е работила в министерството, няма държавническото поведение, присъщо за един министър. "Не може един министър на околна среда да говори за туризма – има си министър за туризма", добави още Сандов.

Днес - 11 януари, природозащитниците ще проведат среща, на която да се потърсят решения, както във връзка със закона, така и в конкретния случай за Витоша. Срещата обаче не е с Нона Караджова, а с друг министър – Мирослав Найденов е поканил протестиращите в министерството на закрито обсъждане.

Андрей Ковачев от "Зелените" каза, че еколозите ще отидат на нея, но категорично ще отстояват позициите си за изтеглянето на закона. "Ще видим дали това правителство действително е готово да търси някакво решение", каза Ковачев. "Протести ще има, докато законът не бъде изтеглен", зарече се Константин Иванов от WWF.

Водещи

Най-четени