Сиатъл показва как трябва да се премине към опазване на природата 15.08 | 15:53

Американският град е един от малкото, които искат до 40 години да станат въглеродно неутрални

От Ивайло Ачев

Преди малко повече от една година Градският съвет на Сиатъл прие програма, която да превърне американския град във въглеродно неутрален до 2050 година.

Само още няколко града в света се решиха на подобни действия, но почти никой друг няма да го направи по начина, по който възнамерява да го направи Сиатъл. Повечето градове, посветили се на тоталното опазване на околната среда, като Копенхаген и Мелбърн например, разчитат да постигнат целта си за въглеродно неутрално икономическо общество, посредством закупуване на разрешителни за емитиране на вредни емисии.

В случая на Сиатъл обаче целта е свалянето на отделянето на въглеродните емисии до нула да стане без изкуствени средства – т.е., посредством търговия с разрешителни за емитиране, пише Good.is.

Затова властите в Сиатъл са наели специална консултантска група, която е изготвила предварителен план – т.нар. Think Progress.

В момента пред Сиатъл стои следната задача – за 40 години нетните въглеродни емисии на града да достигнат 0%. Американският град има предимството да получава ток от възобновяеми източници – перлата в короната на Сиатъл е хидроелектрически проект, който е собственост на града.

Като цяло планът на градските власти включва три основни точки - преминаване към по-щадящи околната среда средства за транспорт – велосипеди, споделяне на моторни превозни средства, дори ходене пеша.

Само 8% от жителите на града ползват градски транспорт този процент трябва да скочи до 25 на сто. Тези методи за опазване на околната среда трябва да доведат до 30% намаление на нетните въглеродни емисии на града до 2030 година и до 50% до 2050 година спрямо нивото от 2008 година.

Многократно увеличение на нивата на енергийна ефективност – както за сгради, така и за транспортни средства. Това трябва да доведе до над 30% спестяване на вредни емисии до 2030 година спрямо нивото от 2008 година и до 50% до 2050 година

Задоволяване на енергийните нужди на града и на икономиката му посредством възобновяеми източници – електричество от чисти източници, биогорива, електрически превозни средства.

Дори обаче и трите точки от плана да бъдат изпълнени на максимум, това би довело до намаление на вредните емисии от 90% до 2050 година спрямо нивото от 2008 година.

Последните 10% се падат на по-малко ефективни решения като търговията с квоти за емитиране на вредни газове – просто защото те идват от пряката ежедневна дейност на хората.

Водещи

Най-четени