Скоро ще си имаме Черноморски национален парк 09.07 | 16:29
Ще се въведе и ограничение на държавните имоти, оповести Петър Курумбашев

"Миналата година имаше два сериозни скандала – за Дюнигейт и за Бистришките тигри. Още тогава ние смятахме, че трябва да се въведе ограничение върху разпореждането с държавни имоти и освен това стъпката за създаване на национален парк изземва едно хлъзгаво правомощие на администрацията", каза на пресконференция Петър Курумбашев, депутат от ПГ на КБ.
Той обясни, че до този момент не е имало ясно ограничение за зона А и Б, процедурата за национален парк не е била стартирана и във властта на администрацията е било оставено да преценява дали да се строи на определено място, дали дадена област е дюна или горски фонд.
"Ние искаме с това нещо много прости неща. В първите три точки да бъдат очертани зона А и Б и просто да се изпълнява закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
В четвърта точка, МОСВ подготви предложение за национален парк ", каза той.
Според него ще бъдат очертани 10-12 зони, в които да бъде създаден национален парк.
Степента на защита в него ще бъде по-висока от Натура 2000.
"Трябва да се научим, че можем да привличаме и други туристи в Българи я и да си дадем сметка защо хората предпочитат да ходят Йеллоустон или парка Крюгер.
Имаме природни дадености и трябва да си дадем сметка искаме ли да ги запазим за следващите поколения, тъй като едно от редовните обвинения е, че се създава спирачка на туризма и не се създават нови работни места.", каза той.
Според Курумбашев единственото постижение на прехода е обявяването на парк Централен Балкан.
"Тези зони не би трябвало да ги определя НС, защото не е компетентно да ги определя. То може да покаже, че има такава политическа воля, а това е работа на хората, които живеят в съответните общини, на неправителствените организации и хората, които живеят там.
И със съдействието на МОСВ.", заяви той. Петър Курумбашев каза, че ще чакат в 12 месечен срок решение на НС да бъде изпълнено от МОСВ.
Той подчерта, че ще бъде организирана и широка дискусия. Истината е в диалога и да покажем, че имаме национален парк и на българското Черноморие", заключи Курумбашев.
По темата с мораториума Сергей Станишев допълни, че от 2008 г. е в действие Законът за черноморското крайбрежие, чиято цел е слагане на ред по отношение на строителството и презастрояването по българското Черноморие.
По думите му една от разпоредбите е вменявала на правителството да направи заснемане в максимално кратки срокове и изготвяне на цялостен план на българското Черноморие на зони, които са защитени територии.
"Това беше почти свършено от правителството на Тройната коалиция и познайте от кого беше спряна тази процедура?
От г-н Плевнелиев, когато той беше министър на МРРБ”, обясни Станишев и каза, че може да се правят много предположения защо се е стигнало до това и припомни за скандалите през последната година, свързани с незаконно застрояване на българското Черноморие.
Водещи
-
Военна техника ще се придвижва по пътищата у нас
Автоколоните ще се ескортират от екипи на служба „Военна полиция“.
11.08 | 17:59
-
Регионалната здравна инспекция в Кърджали е регистрирала първия случай на СПИН за тази година
Потвърденият случай на СПИН не е установен по време на кампанията. Пациентът се е изследвал на...
11.08 | 17:40
-
България e сред осемте държави без законодателство за киберсигурност
Сериозни глоби при нарушения
11.08 | 17:20
-
51 пожара са възникнали днес, десет от тях са напълно загасени
Опасност за националния парк
11.08 | 16:59
Най-четени
-
Гастроентеролог: Внимавайте с яйцата, леда в заведенията и царевицата на плажа през лятото
Той е член на Европейското дружество по гастроентерология, активно участва в научни форуми в...
11.08 | 14:15
-
Откриха мъртва сърна, завързана в чувал
Тялото на животното е намерено в имот в селото, завързано в чувал.
11.08 | 12:30
-
Преди срещата на върха: При какви условия е възможен мир в Украйна?
Украинският президент Володимир Зеленски не беше посочен като участник в разговорите за...
11.08 | 11:30
-
35-годишен мъж е нападнат в дома си в центъра на София
Нападението е било заснето от охранителни камери на сградата.
11.08 | 10:15