Следят със сателит застрашени видове птици 12.08 | 13:55
Предавателят тежи между 50 и 70 грама, така че птицата свиква напълно с тежестта му
Експерти от ПП "Русенски Лом” следят със сателит движението и поведението на някои от застрашените видове, обитаващи парка, съобщават от Изпълнителата агенция по горите.
Уникалното изследване е в рамките на проекта "Ломовете – център за опазване на скалогнездещи птици” по Оперативна програма околна среда.
Сателитният предавател е сравнително малко устройство, което се прикрепва на гърба на птицата със специални презрамки. Предавателят тежи между 50 и 70 грама, така че птицата свиква напълно с тежестта му и може да го носи до края на живота си.
Устройството има соларен панел, който зарежда батерията с енергия от слънцето, и премахва зависимостта от стандартните батерии.
Вече два месеца представителите на ПП "Русенски Лом” следят движението на черния щъркел Петърчо чрез сателитен предавател, с който е маркирана птицата. От тогава работи и камерата в гнездото му.
От началото на август египетският лешояд Грошко се също се сдоби с такъв предавател. Очаква се лешоядът да излети след 20 август, от когато ще започне набирането на информацията.
Сателитните предаватели позволяват на експертите орнитолози да проследяват полета на птиците почти в реално време, да научават повече за начина им на живот и за местата, които посещават.
Това ще даде възможност за събиране и анализиране на информация за заплахите, пред които са изправени редките видове.
Бухалът ще бъде следващата птица, маркирана с радио предавател до края на месец август.
Водещи
-
Нумеролог: 2026 г. ще е много активна в политически план
През 2026 г. всеки ще се бори за власт, а съмнението на хората ще се засили
22.12 | 11:15
-
Българите ще харчат до 250 лв. за коледни подаръци, 11% ще теглят кредит
Вижте колко процента българи няма да купуват подаръци
22.12 | 11:00
-
Депутатската ваканция започна: Следващото пленарно заседание е насрочено за 14 януари
Ще влезем в новата 2026 година без редовен бюджет и с правителство в оставка
22.12 | 10:45
Най-четени
-
Честваме паметта на света великомъченица Анастасия
Анастасия била родом от Рим. Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка.
22.12 | 09:15
-
И днес "зелен билет" в София заради мръсния въздух
Столичната община въведе мярката преди 2 дни, заради проблема с фините прахови частици в...
22.12 | 10:30
-
Куриерите ще приемат смесени плащания само през първия месец на 2026 година
Връщане на ресто и ограничения за монети
22.12 | 09:45