Създадоха първото практично “изкуствено листо“ 28.03 | 11:11
Устройството имитира процеса на фотосинтеза и произвежда енергия от слънцето и водата
Учени от Масачузетския технологичен институт обявиха създаването на първото практично "изкуствено дърво", което според тях ще се превърне в крайъгълен камък в развитието на устойчиво добиваната енергия, пише ScienceDaily.com.
По време на 241 национална среща на американското химично общество, екипът на д-р Даниел Ноцера представи усъвършенствана соларна клетка, която имитира процеса на фотосинтеза. При него растенията превръщат слънчевата светлина и водата в енергия.
Макар, че е наречено "изкуствено листо", устройството няма прилика с естествените листа на зелените растения, които учените са използвали като модел.
Само по себе си то представлява соларна клетка с формата на игра за карти, но по-тънка. Направено е от силиций, електронни компоненти и катализатори, които ускоряват химичните реакции. Поставено в галон вода (към 3,8 л) и под ярка слънчева светлина, "изкуственото листо" може да произведе достатъчно енергия за да захрани нуждите на едно домакинство за един ден. То работи като разлага водата на водород и кислород – газове, които в последствие захранват горивни клетки за производство на електричество.
Идеята не е нова, отбелязва Nocera. Още преди десетилетие е разработено подобно "изкуствено листо". Въпреки високата си ефективност обаче, то не било практично за по-широка употреба, тъй като съдържало в себе си редки, ценни метали, които на всичкото отгоре били много нестабилни – с жизнен цикъл от едва един ден.
Екипът на Ноцера е успял да превъзмогне тези трудности. Новата соларна клетка е направена от достъпни катализатори на базата на никел и кобалт, които ефективно разлагат водата. Освен това тя работи при прости условия и е много стабилна.
Лабораторните тестове показали, че прототипът на листото може да работи без прекъсване 45 часа без да се намали ефективността му, която е 10 пъти голяма от тази на от естествените листа.
Според д-р Ноцера, новото откритие ще бъде полезно за задоволяването на енергийните нужди в бедните и развиващи се страни. Визията на учените е един ден всяко село в Индия и Африка да се захранва от евтина енергия, базирана на тази технология.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00