Тази вечер погледнете небето: Ето кога точно можете да видите рядка комета 13.10 | 16:20
Тя е видима от Земята веднъж на 80 000 години, когато се доближава максимално до нея
Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) вече е видима от географските ширини на България, съобщи Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", цитиран от БТА.
Той е в Астрономическата обсерватория в Белоградчик и в събота вечерта е наблюдавал и заснел кометата (на снимката). Вчера тя бе най-близо до Земята, когато премина на разстояние 70,61 млн. километра от планетата. Сега кометата се отдалечава както от Земята, така и от Слънцето.
В следващите няколко вечери кометата ще се наблюдава по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада, каза физикът.
"Най-подходящото време за нейното наблюдение е от около 19:40 ч. за района на София, до залеза на кометата малко след 20:00 ч. За районите на нашите крайморски градове е нужно да направим корекция във времето от близо 18 минути по-рано", съветва специалистът. Той е автор на изданието на катедра "Астрономия" на СУ - "Гид на любителя астроном", което дава съвети и препоръки на любителите астрономи за наблюдения на астрономически явления.
"Ще можем да използваме ярката планета Венера като ориентир - във вечерите след 12 октомври кометата ще се намира на около 25 градуса вдясно и малко по-високо от Венера", обясни астрономът пред bTV.
C/2023 A3 е открита в кадри, заснети на 9 януари 2023 г. от обсерваторията Purple Mountain до град Нанцзин, Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.
По данни на НАСА кометата прави първото си документирано прелитане покрай Земята. След това тя няма да може да бъде видяна през следващите 80 000 години, въпреки че гравитацията на друга планета може да промени курса ѝ.
Кометата премина през перихелия си на 27 септември, на разстояние 58,4 млн. километра от Слънцето. През септември и началото на октомври C/2023 беше видима в Южното полукълбо.
Физикът Пенчо Маркишки разказа, че преди настоящия период на вечерна видимост на тази комета, е имало труден за нашите географски ширини период на утринна видимост.
"Периодът започна от 23 септември, когато кометата изгря в 06:15 ч. за София, а на същата сутрин Слънцето изгря само час по-късно. Предвид тази недостатъчна разлика и малката височина на кометата над източния хоризонт, наблюденията бяха силно затруднени. Този период приключи на 4 октомври", каза той.
Само преди два дни у нас наблюдавахме полярно сияние, най-вече в северните области. Снимки от астрономическата обсерватория в Белоградчик засне Пенчо Маркишки.
Водещи
-
Полицаи свалиха номерата на Филип Буков в Гърция навръх Нова година (СНИМКИ)
За това съобщи саямият актьр с типичното си чувство за хумор в социалните мрежи
02.01 | 16:00
-
Протест срещу спирането на тока в Ловешко, заваляха жалби
Едно от исканията на протестиращите е да получат обезщетение за това, че дни наред останаха...
02.01 | 15:40
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Безлов: Шенген носи полза за икономиката и българите
02.01 | 10:00
-
Декларациите за деца отпадат при пътуване към Гърция и Румъния
Това обясни директорът на Гранична полиция главен комисар Антон Златанов
02.01 | 10:20
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40