Това е най-доходосният черен бизнес след наркотиците и оръжията 08.09 | 16:53

Няма да повярвате какви пари правят контрабандистите на диви животни в света

От iNews.bg

Контрабандата с диви животни е третата по големина незаконна търговия в света, обяви евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.

В края на миналия парламентарен сезон група евродепутати, сред които и българският представител от групата на ЕНП/ГЕРБ, изпратиха запитване до комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Велла относно намеренията на Европейската комисия за справяне с нелегалната търговия с диви животни.

"Контрабандата с диви животни е третата по големина незаконна търговия в света, след тази с наркотици и оръжия, равняваща се на до 160 милиарда евро годишно. За съжаление Европейският съюз много често е пазарът за търговия с откраднатите животни или пък се явява транзитен маршрут", коментира Радев.

Според него и колегите му, изпратили запитването, в много държави-членки все още има обществени търгове с животни от местен или екзотичен произход, за част от които се предполага, че може да са предмет на нелегален внос на територията на ЕС. Пример за такива видове са например влечугите, както и предмети, произведени от техните кожи.

"Комисар Велла ни увери, че Европейската комисия вече е започнала работа по Плана за действие срещу трафика на диви животни и добре разбира проблемите, пред които всички ние, като общност, сме изправени. Към момента законодателната рамка на ЕС забранява вноса на продукти от диви животни, попадащи под разпоредбата на европейския регламент за търговия с диви животни. Нещо повече - тази разпоредба обхваща и рибите, и дървесните видове, придобити в нарушение на чуждо законодателство", разясни българският представител в Европарламента.

Според Европейската комисия един от най-ефикасните начини за справяне с трафика на диви животни е съвместната работа с държавите по произход и, където е възможно, тяхното

окуражаване да включат тези видове в Конвенцията за международна търговия на застрашени видове от дивата флора и фауна, което би позволило тяхното глобално опазване срещу незаконен трафик и търговия.

"Комисията вече е започнала разговори с тези държави, а с моите колеги в парламента ще продължим да следим отблизо темата и мерките, които се предприемат, за да сме сигурни, че Европейският съюз рязко се разграничава от трафика на диви животни - не само на думи, но и да дела", обобщи евродепутатът.

Най-четени