Тъмната страна на слънчевата енергия 02.09 | 08:25
Соларната индустрия е отговорна за голяма част от оловните емисии в развиващите се страни

Когато стане въпрос за соларна енергия у мнозина изниква представата за една екологично чиста индустрия, която разчита само на слънчеви лъчи. За съжаление тя има и своята тъмни страни – особено в развиващите се държави като Индия и Китай, сочи ново проучване на инженери от университета в Тенеси, Ноксвил.
В резултат от изследванията си Крис Чери – професор по граждански и екологичен инженеринг, установил, че днешните соларни инсталации масово разчитат на оловните батерии, чието производство и рециклиране може да доведе до изпускането 2,4 милиона тона олово в околната среда.
Натравянето с олово предизвиква множество различни негативни ефекти за здравето, в това число увреждания на централната нервна система, бъбреците, сърдечносъдови заболявания и репродуктивни проблеми. При децата концентрациите на олово в кръвта се асоциират с проблеми в ученето, хиперактивно поведение и склонност към насилие.
Замърсяването с олово, което се очаква в резултат на инвестициите в соларни технологии до 2022 г., ще възлиза на приблизително една трета от сегашните глобални оловни емисии. Изследователите, които разчитат на официалните планове на Индия и Китай за развитие на соларната енергия, установили, че двете страни отделят големи количества олово в околната среда в резултат от минна дейност, топилни дейности, производство на батерии и тяхното рециклиране.
Голям процент от новите соларни енергийни системи в азиатските държави продължават да разчитат на оловните батерии за съхраняване на енергия поради слаборазвитата електрическа мрежа в тях.
Резултатите от изследването идват в светлината на доклади за голям брой тежки натравяния с олово в близост до китайски фабрики за производство и рециклиране на оловни батерии и съобщението, че страната планира да затвори 583 от тези съоръжения.
Батерийната индустрия е най-големият потребител на олово в световен мащаб – тя използва приблизително 80% от глобалния добив на тежкия метал. Производството на оловни батерии нараства бързо в много части от света за да посрещне нуждите на соларната индустрия.
Соларната индустрия трябва да направи една стъпка нагоре и да поеме своята отговорност за контрола върху производството и преработката на оловните батерии, апелира съавторът на проучването Пери Готесвелд.
Макар че са базирани на ситуацията в две държави – Китай и Индия, направените в изследването прогнози важат за множество страни от развиващия се свят като тези в Африка, твърдят авторите му.
Водещи
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59
-
Променят организацията на движение по магистрала „Хемус“
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна...
01.07 | 09:45
-
Доналд Тръмп подписа указ за отмяна на санкциите на САЩ срещу Сирия
Белият дом уточни, че някои санкции срещу бившия сирийски лидер Башар Асад и други физически...
01.07 | 09:30
Най-четени
-
Извънредно заседание на парламентарната здравна комисия ще се проведе днес
Искания на медицинските специалисти
01.07 | 08:30
-
От днес влизат в сила новите цени на електричеството за битовите потребители
Различни увеличения по региони
01.07 | 09:14