Търси се новото злато на Източните Родопи 01.02 | 09:01

Родопите предлагат уникално богатство – девствена природа и невероятно биоразнообразие

От Елена Коцева

Холандски и български експерти вече повече от година работят в Източните Родопи по съвместен проект, който са нарекли "Новото тракийско злато".

Името е особено, тъй като изхожда от идеята, че в района, приютявал някога траките и техните златни съкровища, може да се открие още злато – това е природата и икономическия потенциал от биоземеделието и екотуризма.

"Новото тракийско злато" се изпълнява от две холандски неправителствени организации: АРК и Авалон, които имат многогодишен опит в областта на опазването на околната среда и използването на добри земеделски практики за устойчивото развитие на селските райони.

Екипът на проекта работи по въвеждането на нови икономически форми, свързани с биоземеделието, опазването на околната среда и екотуризма, съобщава БТА.

Проектът е петгодишен и се финансира от Пощенската лотария на Холандия. От повече от 20 години лотарията набира средства в подкрепа на организации, които работят в областта на екологията.

Амбиция на проекта е да се създаде регион, който печели по устойчив начин от естествените богатства на Източните Родопи. Трите основни компонента на проекта са дива природа и биоразнообразие; биоземеделие и алтернативен туризъм.

България е първата страна, в която трите компонента биват разработвани в общ проект. Екипът на проекта твърди, че Родопите предлагат уникално богатство – девствена природа и невероятно биоразнообразие, богато културно наследство и запазени традиции.

Подпомага се връщането на полудиви породи животни в естествения им ареал. Досега е финансирано възвръщането на диви коне и късорого родопско говедо.

Според екипа на проекта развитието на биоземеделието и селския туризъм ще създаде нови работни места, ще повиши жизнения стандарт и ще намали обезлюдяването на района. 

"Новото тракийско злато" подкрепя биофермери финансово и чрез обучения. Един от "продуктите" на проекта е моделната ферма в Тополово, Маджаровска община, която се използва за демонстрации на биологични практики и за обучения в биоземеделие. Повече от 160 земеделски производители са участвали в информационни дни и обучения по биологично пчеларство, животновъдство, производство на билки и плодове и отглеждане на зеленчуци.

Четирима собственици на стари къщи са получили техническа помощ по 5 000 евро за изготвянето на план, с който да кандидатстват по Програмата за развитие на селските райони и да направят къщи за гости.