Ужас! Хората правим Земята по-негостоприемна 16.01 | 16:00

С дейността си тласкаме собствената си планета към "опасна зона"

От Кремена Бедерева

С дейността си хората са тласнали Земята към "опасна зона", като са преминати четири от деветте безопасни граници на околната среда, предаде Reuters, позовавайки се на публикация в сп. Science, посветена на влиянието на хората върху природата.

Климатичните промени, загубата на растителни и животински видове, промените в използването и стопанисването на сушата и промените в биогеохимичните цикли отчасти в резултат на използването на торове са променили фундаментално начина на функциониране на планетата, посочва в изследването си екип от 18 международни учени.

Тези промени дестабилизират сложните взаимодействия между хората, океаните, сушата и атмосферата, изтъкват изследователите. Прекрачването на границите прави Земята по-негостоприемна и вреди на усилията за ограничаване на бедността или подобряване на качеството на живот.

През 2009 г. учени идентифицираха девет планетни граници, в рамките на които човечеството може да се развива и процъфтява безопасно. Авторите на настоящото проучване отчитат, че останалите пет граници - намаляването на озона, окисляването на океаните, използването на сладководни ресурси, микрочастиците в атмосферата и химическото замърсяване, не са прекрачени.

Преминаването на границите не причинява непосредствен хаос, но тласка планетата към период на несигурност, обясняват специалистите. Учените отчитат, че най-сериозно прекрачените граници са климатичните промени и загубата на биоразнообразие.

Повишените концентрации на въглероден диоксид - основния парников газ, се изчисляват на 397 части на милион в атмосферата, превишавайки посочената като безопасна граница от 350 части на милион.

Процентите на изчезване на растителни и животински видове, подхранвани от редица фактори - от замърсяване до обезлесяване, превишават с между десет и 100 пъти безопасния лимит.

Водещи

Най-четени