Фекалии заляха пристанище в Балчик 23.08 | 15:33

Огромно количество фекалии и отпадъци се отприщиха в морето до яхтеното пристанище на Балчик и отплаваха навътре, алармира Росен Димов, шеф на Рибарското сдружение в Балчик и собственик на кораб. Инцидентът е станал малко преди 18 часа в сряда, пише "Монитор".
Според Димов, нечия канализационна тръба се е спукала и отпадъците са се излели в морето.
От Община Балчик съобщиха, че не знаят за инцидента и при тях няма постъпил сигнал. Инж. Станев, директор на отдел "Контрол на околната среда” при РИОСВ – Варна обясни, че сигнал в РИОСВ няма и няма как да бъде извършена проверка. По график, служители на РИОСВ трябва да извършат мониторинг на морската вода в Балчик на 29 август. Ако е от канализацията, съоръженията са на ВиК – Добрич и би следвало те да отстранят проблема, допълни инж. Станев.
"Получихме сигнал около 18 часа. Направихме проверка на място. Очаквахме, че някоя от помпите не се е включила и затова се е случило това, но се оказа, че абсолютно всички наши помпи са работили нормално. Дори оставих хора и през нощта, за да ги наблюдават. Така че, причината не е във ВиК”, каза шефът на водното дружество в Добрич инж. Тодор Гикински. Той изключи вероятността отпадъците да са се излели от някой от хотелите, тъй като, според него, няма там хотели, заустени директно към морето. Няма как да е и от някой от акостиралите на пристанището плавателни съдове, тъй като те нямат толкова големи резервоари, а и тоалетните им са роторни.
"Лично аз нямам обяснение за причината за изливането на отпадни води в морето. Имам някои съмнения, но ще ги кажа, когато ги потвърдя”, коментира още инж. Гикински.
Водещи
-
Военна техника ще се придвижва по пътищата у нас
Автоколоните ще се ескортират от екипи на служба „Военна полиция“.
11.08 | 17:59
-
Регионалната здравна инспекция в Кърджали е регистрирала първия случай на СПИН за тази година
Потвърденият случай на СПИН не е установен по време на кампанията. Пациентът се е изследвал на...
11.08 | 17:40
-
България e сред осемте държави без законодателство за киберсигурност
Сериозни глоби при нарушения
11.08 | 17:20
-
51 пожара са възникнали днес, десет от тях са напълно загасени
Опасност за националния парк
11.08 | 16:59
Най-четени
-
Откриха мъртва сърна, завързана в чувал
Тялото на животното е намерено в имот в селото, завързано в чувал.
11.08 | 12:30
-
Преди срещата на върха: При какви условия е възможен мир в Украйна?
Украинският президент Володимир Зеленски не беше посочен като участник в разговорите за...
11.08 | 11:30
-
35-годишен мъж е нападнат в дома си в центъра на София
Нападението е било заснето от охранителни камери на сградата.
11.08 | 10:15
-
Експерти: Путин иска да се срещне само с Тръмп. Той ще се опита да го баламосва, да говори не толкова за Украйна
Ключова роля на Европа
11.08 | 11:00