Хищни скариди превзамт Дунава (ВИДЕО) 18.10 | 18:30
Преди дни русенски рибар хваща непознат за Дунав животински вид и започват съмнения, че може да е опасен за екосистемата на реката
![Хищни скариди превзамт Дунава (ВИДЕО)](http://inews.bg/pictures/957022-1_1004.jpg)
Хищна скарида мистериозно се засели във водите на Дунав. Реката не е традиционно място за живот на плуващото ракообразно, което наложи спешно екип от учени от Пловдив да отпътуват на север, за да проучат откритието и да разберат откъде е дошла злата скарида.
Преди дни русенски рибар хваща непознат за Дунав животински вид и започват съмнения, че може да е опасен за екосистемата на реката.
"Това е нов вид и тепърва ще установим дали ще донесе драстични промени на живота в Дунав. Със сигурност знаем, че е устойчив, тъй като изследвахме един голям екземпляр и 7-8 малки, т.е. вече създава поколение. От публикации на наши колеги в Румъния става ясно, че популацията на скаридата е установена преди време, а сега вече е локализирана и в българския участък", коментира пред "България Днес" Кристиян Владов, главен уредник в Регионалния природонаучен музей в Пловдив.
По негови думи става въпрос за източноазиатска скарида, която е сладководна. През 80-те години на миналия век видът е вкаран в Украйна за хранене, размножаване и продажба. "Скаридите се изпускат, като не се контролират условията, и един малък период на нехайство и те започват да се разселват. Скаридата достига на дължина до 11-12 сантиметра и се храни с малки животни до 5 сантиметра. Месоядните хищници могат да доведат до промени в живота на някои риби. Например в момента се отчита спад в популацията на попчетата, но тепърва ще се установи дали това е свързано с появата на скаридата. Всеки вид, който не е характерен за реката, е притеснителен, тъй като може да потисне друг местен вид, да накара неговата популация да намалее или да изчезне. Получава се ефектът на доминото - едно нещо изчезне ли, то ще повлияе на друго, а накрая ще достигне до хората", каза още пред вестника Владов.
Главният уредник в Регионалния природонаучен музей в Пловдив разкрива, че скаридите в Дунав вече са започнали да променят и външния си вид. Ракообразните стават все по-дълги и по-тъмни, за да се приспособят към новото си местообитание.
Водещи
-
Увеличаването на потреблението на електроенергия до 2027 г. ще бъде средно около 4% годишно
Източници на електричество
17.02 | 17:59
-
Романтични изненади, болезнени признания и един дързък ход в Ергенът
Мартин, от своя страна, ще покани три специални дами на йога практика, по време на която ще...
17.02 | 17:40
-
Тревожна статистика разкри значително увеличение в употребата на наркотични вещества сред българското население
Алармиращи данни за алкохол и цигари
17.02 | 17:20
-
Летище София има ново име
Така неговото официално наименование става Летище „Васил Левски“ – София, съобщиха от...
17.02 | 16:45
Най-четени
-
Корнелия Нинова: Честито на Пеевски и Борисов. Мафията си взе и БСП
Критика към новото ръководство
17.02 | 10:45
-
Общо 157 снегопочистващи машини са извършили обработки срещу заледяване на територията на Столичната община
Към 7:00 часа градският транспорт се движи навсякъде и изпълнява обичайните си маршрути,...
17.02 | 09:54
-
Финансовите министри от еврозоната изслушват Теменужка Петкова
Инфлацията остава основно предизвикателство пред България
17.02 | 12:45