Чадъри срещу нарушенията в ски зона Банско и Пирин 21.07 | 19:18

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България” организираха протестно шествие

От Ивелина Георгиева

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България” организираха протестно шествие срещу унищожаването на Национален парк Пирин и политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско.

Около 200 природозащитници се събраха днес пред бившия Партиен дом срещу Министерски съвет и Президентството срещу решението да се прекрати концесионния договор между Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и фирма "Юлен" АД, която стопанисва цялата ски зона в Банско.

Те изразиха своя протест, носейки чадъри, символизиращи политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско и НП Пирин, допуснати както от настоящото правителство, така и от предишните три.

Природозащитниците са подготвили и сигнал до Европейската комисия и ЮНЕСКО по повод скандалната идея на министъра на околната среда и водите Нона Караджова да узакони близо половината от ски зона Банско, която излиза извън концесията на "Юлен” АД в Национален парк Пирин.

Освен това, НП Пирин е част от европейската екологична мрежа Натура 2000 и от световното природно наследство на ЮНЕСКО.

Протестиращите не са съгласни с изграждането и ползването на ски писти и лифтове в м. Бъндеришка поляна, които не са предвидени в плана за управление на НП Пирин, (включващ предвижданията на Териториално-устройствения план на ски зона Банско от 2001 г.) и концесионния договор: ски пистите "Платото 1” (северно от влек "Платото – Тодорка”), "Чалин валог 2” (западна), както и съгласуваните през 2010 г. от министър Нона Караджова ски лифтове "Бъндеришка поляна – Коларски път” (6-седалков) и "Платото – Тодорка” (4-седалков).

Според тях изграждането на всички ски писти и ски пътища е без разрешителни за строеж. Природозащитниците смятат, че изграждането на ски пистите "Банско”, "Бъндерица”, "Балканиада”, "Шилигарник 1”, "Юлен”, "Томба”, "Платото 2” и "Чалин валог 1” е станало, без да са спазени изискванията за ширина и минимални изкопни дейности в издадените от МОСВ решения по ОВОС.

Изискването за ширината на пистата "м. Бъндеришка поляна – Тодорка” е тя да не бъде повече от 30 м, а ширината на просеката за лифта да не е повече от 6 м. На практика обаче ширината на пистата е от 60 до 100 м, моделирани са над 100 декара и 35 000 куб. м., а ширината на лифта е от 15 до 30 м.

Така реално концесионерът използва 40% повече от допустимото в НП Пирин, каза за iNews Катерина Раковска, експерт "Защитени територии" към международната природозащитна организация WWF.

Протестиращите скандираха "Оставка" и "Крайно време е да се разбере дали България е страна на ЕС или на мафията и олигарсите", като целта на протеста е прекратяване на застрояването на цялата територия на страната.

Протестът ще премине и покрай делегацията на Европейската комисия в София на ул. "Московска”, храм-паметника "Александър Невски”, парламента и Софийския университет и ще завърши до сградата на БНТ.

 

Водещи

Най-четени