Шестото масово измиране на Земята започва! 05.08 | 21:25

Нито метеорит, нито вулкан причинява измирането на десетки хиляди животински видове. Причината е една и тя се нарича хомо сапиенс

От Филипа Тодева

Обезлесяването, климатичните промени и драматичното влияние на човечеството през последните няколко хиляди години са оказали изключително въздействие върху животинските видове, които измират 1000 пъти по-бързо сега, отколкото преди човешката намеса.

Учени, чийто доклад е цитиран в списание Science, прогнозират, че всичко това ще доведе до шестото масово измиране на животински видове в историята на планетата. За да се избегне тази биокатастрофа, учените предлагат създаването на специфични колонии, в които да бъдат съхранени застрашените животински видове.

Както показват проучванията, през последните четири десетилетия човешкото население на Земята се удвоило, докато броят на безгръбначните видове като насекоми, червеи, паяци, миди, охлюви и морски звезди се е свил с 45%.

Измирането на цели видове се е случвало нерядко на нашата планета. Учените отбелязват, че 99% от всички познати животински видове вече не съществуват. Постоянната урбанизация, селското стопанство, свръхуловът, постоянните промишлени замърсители, отровните газове, с които човечеството изпълва атмосферата, реките, езерата, почвите, застрашават и останалите. Ерата на Човека, както я наричат някои изследователи, неминуемо ще хвърли сянка върху разнообразието.

На Земята живеят между 5 и 9 милиона животински вида. Учените правят стряскащата прогноза, че между 11 000 и 58 000 ще започнат да изчезват с всяка изминала година.

Земята вече е преживяла пет такива природни катаклизъма. Но повечето от тях са причинени от метеорити или други бедствия, най-известното от които е падането на гигантския метеорит преди 66 милиона години, довело до изтребването на динозаврите и някои други видове. 90% от животинските видове са били загубени при друго бедствие – преди около 250 милиона година, по-известно като "голямото измиране".

Днес обаче нито вулкани, нито метеорити заплашват живота на Земята. Причината за природния дисбаланс е друга и тя се нарича хомо сапиенс, отбелязва Родолфо Дирзо от Станфордския университет. Той подчертава, че загубата дори на един вид, колкото и незначителен да е той, оставя огромна дупка в екосистемите. Без значение дали става въпрос за красивите тигри, носорози или панди, без значение дали говорим за малък бръмбар или огромен слон, затриването на видовете ще се отрази на функционирането на природната среда, от която всички ние зависим.

Водещи

Най-четени