Що е то "пасивна къща"? 01.02 | 09:57
Основното й предимство е много по-ниската консумация на ток

Напоследък все по-често се говори за начините за намаляване на потреблението на енергия - възобновяеми енергийни източници, соларни панели, енергоспестяващи крушки и така нататък. Така наречените "пасивни къщи" са много добър пример за пестене на енергия.
"Пасивните къщи" са сгради, в които вътрешният климат може да се получи без активно отоплителна или охладителна система. Къщата сама се подгрява и охлажда сама и затова се нарича "пасивна".
Стандартът "пасивна сграда" има три дефинирани параметъра, които касаят енергийната ефективност на сградата. Първият параметър гласи, че енергията за отопление не трябва да надвишава 15 kWh/м2 годишно. Вторият параметър е, че общото потребление на сградата, включително за отопление и охлаждане, осветление, гореща вода, уреди и прочее, не трябва да бъде повече от 120 kWh/м2 годишно. Третият касае въздухопроницаемостта на сградата – тя не трябва да е повече от 0.6 пъти от обема на сградата за един час при провеждането на един специфичен вентилаторен тест.
Комбинираната енергия в една "пасивна къща" е от четири до шест пъти по-малко в сравнение с енергията, консумирана в една съвременна къща, отговаряща на всички европейски строителни норми. "Пасивната къща" е стойностно ефективна, когато разходите около строителство, включително проектиране и инсталирано оборудване, плюс потребителските разходи за 15 години, не достигат тези на нова къща.
Енергията на къщата, необходима за отопление, охлаждане и топла вода през цялата година, се свежда до един лев на квадратен метър, за да бъде осигурен нормален микроклиматът. За сравнение, един неизолиран апартамент "гълта" по два лева на квадрат месечно.
Представяме ви най-често задаваните въпроси относно "пасивните сгради" и отговорите, които сайтът pasivni.kashti.com дава на тях:
Може ли къщата наистина да остане топла без отоплителна система?
В Европа климатът е подходящ за строителство на къщи с ниски енергийни изисквания за топлина добавена към входящия свеж въздух, за да остане къщата топла и комфортна през зимата. Измерванията, направени на вече готовите къщи доказават, че енергийните разходи могат да бъдат прогнозирани и предвидени с голяма точност в зависимост от обитателите, като се калкулира общата годишна консумация.
Не са ли пасивните къщи твърде скъпи?
Инвестицията е с около 10-15% повече от тази, необходима за една традиционна къща. В годините инвестицията, дадена в самото начало, се връщат в спестени пари за отопление/охлаждане. С решение на съвета за енергийна ефективност от края на 2002 г. се готви проект, при който вложените пари за изолация ще могат в известен процент да се приспадат от облагаемия доход. Освен това такъв род къщи ще получават по-лесно кредити от банки поради факта, че ще отговарят на най-последните норми, влезли в сила от 2010 г. в цялата европейска общност.
Може ли да се отворят прозорците на "пасивна къща"?
Да, обитателите могат да отварят прозорците когато поискат, но това не е необходимо. Пасивната къща постоянно се захранва със свеж въздух благодарение на вентилационна система, която не е шумна и има контрол като на обикновен телевизор.
Има ли пасивни къщи в България?
Стандартът "пасивна сграда" не е признат официално у нас. Модел на такава къща у нас се проектира от "Студио АРХЕ край Благоевград. Сградата разполага с дебелини на изолациите над 30 см, прозорци с тройни стъклопакети, въздухоплътна външна обвивка, вентилационна система с рекуператор (уред с големината на малък хладилник, който осигурява вентилацията). Дебелината на изолацията й е 30 см. Къщата е издържала тест за първият в България тест за въздухонепроницаемост.
Друга такава "пасивна къща" се намира във Варна.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59