Що за твар е това? Откриха я в Индия (СНИМКА) 30.08 | 17:44
Нарекаха приличащото на къртица земноводно "лилава жаба на Бупати"
Дълбоко в планинската верига Западен Гетс в Индия дебне странно създание. Не е голямо, но е забелязано от биолозите, работещи в тази област.
Това е нов вид лилава жаба, която учените наричат лилава жаба на Бупати (Nasikabatrachus bhupathi), на името на известен индийски природозащитник, д-р Бупати Субраманиам (Bhupathy Subramaniam), който почина след свличане на скали по време на изследователска експедиция през 2014 г.
Учените от Американския музей по естествена история и Центъра за клетъчна и молекулярна биология в Индия наскоро описаха новия вид в изследване, публикувано в списание Alytes, предаде Офнюз.
Те описват земноводното с характерна гладка сивкава кожа с лилави жилки, миниатюрни очички като мъниста и доста странна свинеобразна муцуна. Проучването също така отбелязва неговите набити дебели крайници, които имат "ограничен обхват на движение".
Жабата обитава само три сезонни потоци в планините Западен Гетс, които се намират по протежение на западното крайбрежие на Индия. Тя прекарва по-голямата част от времето си под земята в плитки малки дупки, което вероятно е причината, поради която изглежда повече земноводно - къртица.
Когато настъпи сезонът на мусоните, мъжките жаби започнат да се обаждат изпод пясъка в планински потоци, разказва за National Geographic Рамеш Агарвал (Ramesh Aggarwal), водещ автор на новото изследване и молекулярен генетик от Центъра за клетъчна и молекулярна биология в Хайдерабад, Индия.
Тогава мъжките се чифтосват с женските по теченията, където отлагат оплодените яйца. След ден - два, яйцата се излюпват в попови лъжички.
Но за разлика от поповите лъжички на много други видове жаби, които прекарват дните си плувайки в локви и езера, поповите лъжички на лилавата жаба на Бупати развиват уста като на рибите-прилепало. Поповите лъжички използват тези странни отвори, за да се придържат към скалите зад водопадите, създадени от проливните дъждове, където пасат водорасли с малките си зъби.
Поповите лъжички стоят надвиснали на водопада на потока около 120 дни, разказва Картикеян Васудеван (Karthikeyan Vasudevan), съавтор, биолог и колега на Агарвал.
"Това е най-дългото появяване на вида над земята по време на целия му жизнен цикъл", отбелязва Васудеван. След тази фаза, лилавите жаби Бупати се сбогува с външния свят и се отдава на тайния си подземен живот.
Водещи
-
В САЩ вече няма да издават паспорти на небинарни
Досега в графата "пол" всеки, който не се чувстваше нито мъж, нито жена, отбелязваше X
26.01 | 13:20
-
Продуцентът Иван Христов влиза в "Като две капки вода"?
Една от имитациите му ще е на Софи Маринова
26.01 | 13:00
-
Ивайло Мирчев: Не от протести, а от Пеевски се страхува истински Бойко Борисов
Той недоумява как може да бъдеш наричан "мечо" и да не се защитиш, като имаше предвид думите...
26.01 | 12:38
-
Пропада мост над Струма, свързващ 7 села
Според поддържащата го община обаче мостът не е опасен
26.01 | 12:20
Най-четени
-
Пеканов: Страховете от еврозоната не са основателни
В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и 9. Те лесно могат да бъдат намерени, смята...
26.01 | 10:20
-
КНСБ настоява минималната заплата да се обвърже с цената за месечна издръжка
Скорошно проучване показа, че 1.2 млн. българи не получават възнаграждение, по-голямо или...
26.01 | 10:00
-
Продължава издирването на мъжа след взрива в Банкя
В района няма опасност от повторен взрив и изтичане на газ
26.01 | 09:45