Язовир "Сопот" изглежда най-опасен в Ловешка област 16.02 | 15:13

Това показва доклад на комисия, назначена от областния управител на Ловеч

От Ивайло Ачев

В Ловешка област има 26 потенциално опасни язовира. Това сочи междинен доклад на комисия, назначена от областния управител на Ловеч Ваня Събчева, която участва на 15 февруари в работна среща при министъра на икономиката Трайчо Трайков.

От тези 26 язовира 15 са вече проверени. До няколко дни ще бъдат проверени и останалите.

По данни на комисията технически изправни са по-голяма част от проверените язовири с изключение на язовирите "Александрово", "Крушуна", "Добродан" и "Сопот”. Освен тях не е добро състоянието и на язовир "Каменец”, който има деформации по стената, но в него се поддържа ниско ниво на водата.

Вниманието е насочено към язовир "Сопот” поради големия му обем и невъзможността да се влияе върху него. Изпускателните му клапани са неизправни. Той се стопанисва от "Напоителни системи” АД – Плевен. В повечето от общинските язовири също личи липсата на грижа.

Не са почистени речните корита в населените места и в някой участъци извън тях. Част от дигите са разрушени, особено в района на луковитското село Дерманци, а по средата на реката край селото има наносни острови, които влияят на посоката на движение на водните маси.

Най-добре в Ловешка област се стопанисват язовирите на ИПЖЗ-Троян "КОС-1" и КОС-2".

Общият извод от проверката до този момент е, че язовирите, разположени на територията на областта, не създават условия за наводнения или за нанасяне на каквито и да е щети на природата или стопанските обекти. Рискът от такива събития е оценен от експертите като минимален.

Някои от водоемите обаче са с достатъчно голям обем и с не дотам добри технически характеристики, което в екстремни условия може да доведе до аварийна ситуация и да се наложи въвеждането в действие на аварийните им планове, се казва в междинния доклад на специалистите. От него е видно, че в повечето случай липсва достъп до потенциално опасните обекти поради лошото време и падналия сняг.

Опасен прецедент е и следното действие на някои от ползвателите на язовирите. Прогнозирайки възможността за липса на достъп поради влошени метеорологични условия, те са отворили изпускателните кранове и по тази причина през целия зимен период се считат за освободени от отговорност, без да се оценява активността на снеготопенето и дебита на изпускателите. Това важи преди всичко за общинските язовири и ще наложи предприемането на допълнителни строги мерки срещу ползвателите и наемодателите, пише още в документа.

Водещи

Най-четени