Япония приключва ледената стена около АЕЦ „Фукушима“ 30.08 | 12:43
Грандиозният противорадиаоционен проект за 320 млн. долара ще е готов наесен

Подземна стена от замразени отпадъци на дълбочина 30 метра и с дължина 1,5 км е предназначена да предотвратява проникването на подпочвени води в разрушената японска АЕЦ "Фукушима Даичи", съобщи в. "Ню Йорк Таймс".
Амбициозният проект, известен като "ледената стена", звучи като нереална идея от научната фантастика или от филм за Джеймс Бонд. Но е на път да се превърне в реалност в опит да се спре проникването на подпочвените радиоактивни води в разрушените преди 5 години от земетресение и цунами реактори на атомната електроцентрала. Проектът е на стойност 35 млрд. йени (около 320 млн. долара) и представлява правоъгълна конструкция, ограждаща АЕЦ Фукушима.
Приключването на реализирането на "ледената стена" е определено за тази есен. Ако проектът се окаже успешен, чрез него ще бъде прекратено проникването на подпочвени води в разрушените обекти на АЕЦ, а също така и изтичането на радиоактивна вода в Тихия океан, което намаля значително след бедствието, но все още продължава.
Въпреки примамливостта на проекта, срещу него има и сериозни критики, оценяващи го като твърде скъпо и сложно решение, което може и да не проработи. Такива опасения се появиха този месец, след като операторът на централата обяви, че една секция на "ледената стена", която е била включена преди повече от четири месеца, все още не е напълно замръзнала. Има и предупреждения, че стената, която е с електрическо захранване, може да се окаже по-уязвима към природни бедствия като самата централа, която загуби способността си за охлаждане на нейните реактори, след като гигантска вълна цунами предизвика спиране на тока там.
Сградите на електроцентралата са уязвими откъм приток на подпочвени води, тъй като операторът на централата – "Токио електрик пауър ко" ("Тепко"), я е построил през 60-те години на миналия век, отсичайки значителна част от хълм, за да може съоръжението да е разположено по-близо до океана, откъдето да черпи вода за охлаждане. Освен това сградите са в контакт с дълбочинен слой, напоени с вода пропускливи скали, откъдето водата изтича в Тихия океан.
До аварията, причинена от бедствието на 11 март 2011 г., централата не пропускаше радиоактивна вода извън инсталацията. Но след разтопяването на защитата на три от шестте реактора в АЕЦ "Фукушима" се смята, че подземните етажи на сградите са с напукани стени, което позволява на подпочвените води да проникват и да се оттичат. Близо 40 000 литра вода на ден проникват в сградите.
Водещи
-
Желязков даде на институциите срок от един месец за промяна в пътната безопасност, която да се усети пряко от гражданите
„Последните инциденти показват, че въпреки наличния потенциал на съществуващата организационна...
28.05 | 11:45
-
Огнище на марокански скакалци в Петрич
В землището на осем села в община Сандански също беше установено нашествие от скакалци. Там...
28.05 | 11:30
-
Гостите на община Царево вече могат свободно да ползват плаж Силистар, без ограничения за преминаване през частен имот
Общината обмисля изграждане на обходен път, информира Киров, цитиран от националното радио.
28.05 | 11:15
-
Как да разпознаем фалшивите онлайн магазини
Действайте бързо в случай на измама с лични данни
28.05 | 10:45
Най-четени
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26
-
Глобите за родители, които не запишат децата си на детска градина или училище, се увеличават
Това предвиждат предложени от МОН промени в закона за предучилищното и училищното образование.
28.05 | 09:59