Ивайло Калфин: Добивът на шистов газ в Европа е неприемлив 20.11 | 19:21

Тази теза намира широко одобрение сред еврочиновниците

От Андриян Георгиев

Използването на шистов газ в Европа е напълно неприемливо при сегашните технологии, заяви Ивайло Калфин в Европейския парламент, който обсъжда два доклада за проучването и добива му в Европейския съюз.

Калфин посочи, че сегашният метод на добив чрез разбиване (фракинг) създава сеизмични рискове и представлява опасност за водите, за въздуха и за почвите.

Социалистическият евродепутат се гордеел, че гражданският натиск в България е станал причина правителството да наложи мораториум, тъй като "ползите отиват във фирмите, а цената се плаща от местното население".

В изказването си Ивайло Калфин каза още, че "ако се развият нови технологии и се докаже, че те са напълно безопасни, не би трябвало да се отрича този нов енергиен ресурс, но те в момента не са налични".

Като задължителни условия преди започване на проучването и добива на газ от шисти, Калфин посочи откриването на нов метод за добив, разкриване от страна на компаниите да разкриват как точно извличат газа и какви химикали използват, а също и ангажирането им с гаранции за опазването на природата в районите на сондажите.

Европейският парламент ще гласува утре по два доклада за добива на шистов газ. Към тях са внесени поправки, препоръчващи налагането на мораториум.

Комисарят за околната среда Янез Поточник заяви по време на обсъждането, че потенциалът на шистовия газ е неясен и че разработването му ще зависи от това как хората го възприемат. Ако опасенията и страховете за здравето на гражданите и за природата бъдат преодолени, само тогава ще може да се пристъпи към разработването на шистов газ, смята Поточник.

Комисарът по енергетика Гюнтер Йотингер посочи, че в момента повечето страни членки са против добива и проучването на шистовите залежи, а за вземане на решение на европейско ниво е необходимо единодушие.

Йотингер изтъкна редица предимства - като енергийна независимост, по-ниски цени, но посочи, че залежите в Европа са много по-малки от тези в САЩ, а територията е много по-гъсто населена. Енергийният комисар заяви, че шистовият газ няма да е в състояние да замени ВЕЦ и конвенционалните горива и ще може да служи само като допълнителен елемент в енергийния микс на страните, тъй като количествата му са малки.

Водещи