ЕК се втурна да помага на емигрантите 26.04 | 15:54

От там предлагат мерки за по-добра защита за работещите чужденци

От Христина Рафаилова

Докато старите държави-членки продължават активно да се "притесняват" и да търсят мерки как да се справят с българските емигранти, ЕК предлага мерки, за да подсигури свободното движение на работниците в ЕС.

Ако те бъдат одобрени, страните ще трябва да създадат национални центрове, които да предоставят помощ, информация и съвети на чуждите работници и на работодателите.

Също така държавите-членки ще бъдат задължени да предоставят адекватна правна защита на национално равнище.

В страните ще трябва да бъде създадена възможност профсъюзите, неправителствените и други организации да започват административни или правни процедури от името на отделни работници в случаи на дискриминация.

Държавите ще трябва и да предоставят по-добра информация за работниците мигранти и работодателите в ЕС като цяло.

От евроинституцията информират, че 9,5 млн. души в ЕС работят и живеят на друго място. Други 1,2 млн. живеят в една страна от ЕС, а работят в друга.

"На хората, които искат да работят в друга страна, често им липсва защита и информация в приемащата държава от ЕС. Поради това те могат да се сблъскат с трудности по отношение на достъпа до работно място или социални преимущества или във връзка с условията на труд", заявяват от ЕК. От там се позовават на данни на Евростат, според които 15% от гражданите на ЕС не искат да работят зад границата, защото има твърде много пречки.

Един от основните проблеми, пред които са изправени емигрантите e , че обикновено те биват назначавани на различни условия в сравнение с местното население.

Също така те се сблъскват с неравнопоставеност при заплащането, възможността за развитие и растеж в кариерата.

Също така националността е мотив чужденците да не бъдат допускани до определени постове.

Като проблем се посочва и фактът, че квалификацията и опитът, добити в родината,  не се признават от страната, където хората работят.

Емигрантите също така получавало по-труден достъп до социални преимущества.

От ЕК посочват редица примери за подобни типове дискриминация. Сред тях е и родното МВР, където не се наемат хора с различен от българския произход.

 

 

Водещи

Най-четени