Партиите запазиха избирателите си 25.10 | 22:16
Днешният вот не поставя под въпрос стабилността на правителството, казва Боряна Димитрова
На днешните местни избори повечето партии запазват своите избиратели. В същото време обаче повечето, особено големите, получават по-малко гласове от това, което са взели на парламентарния вот от миналата година. Това стана ясно от думите на Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" пред БНТ.
"На сегашните местни избори основните партии в България запазват своите електорати, което дава като резултат и тази политическа стабилност, за която коментираха вече и част от анализаторите", посочи тя.
Димитрова посочи, че според прогнозните данни към момента ГЕРБ възпроизвежда 75% от вота, който получи на парламентарните избори, при БСП положението е същото. За ДПС има по-добър резултат от тях и възпроизвежда 90 на сто от вота си от парламентарните избори през октомври м.г. "Реформаторският блок, за който често се коментираше, че вероятно няма да се представи така добре на тези избори, постига 71%, обясни още Димитрова. Тежестта на партиите, които са в управляващата коалиция, не поставя под въпрос стабилността на правителството, коментира още социологът.
Сравнително висока активност сред избирателите на част от управляващите партии се отчита и по отношение на референдума, стана ясно още от думите на Димитрова. "Девет от всеки десет симпатизанти на ГЕРБ, които са гласували за кмет, са пуснали бюлетина и за референдума. При Реформаторския блок резултатът е приблизително същия – 92% от отишлите до урните са дали гласа си и за общонационалното допитване. Димитрова отбeляза още и че бежанската криза не е довела до засилено гласуване за радикални националистически партии, каквото се е наблюдавало в други страни от ЕС.
Водещи
-
Експерт посочи сериозен проблем със заплатите в страната
Славова обясни, че това е тенденция през годините, която се запазва.
14.11 | 17:59
-
България ще поиска разсрочване на плащанията за изтребителите F-16
Целта е покриване на дефицити
14.11 | 17:40
-
Жълт код за мъгли в Северна България
Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли.
14.11 | 17:20
-
Адриан Николов, ИПИ: Бедността у нас е около 22% на национално ниво
Генерално разликите са двойни – между областите на опашката и областите начело, обясни в...
14.11 | 16:45
Най-четени
-
Днес е последният ден, в който шофьорите могат да карат автомобилите си с гуми, неподходящи за зимни условия
Изискването е от 15 ноември до 1 март всички автомобили да са оборудвани със зимни гуми или с...
14.11 | 11:00
-
Бойко Борисов: Избраният за особен управител на "Лукойл" има опит и не е бил министър
Попитан дали обмисля ограничаването на бонусите в държавната администрация, той заяви, че е...
14.11 | 10:15
-
Слабо налягане и възможно замътване на водата в редица квартали заради авария в София
Ще бъдат засегнати Военномедицинска академя, и Александровска болница.
14.11 | 10:45