Измислиха батерии от кокосови орехи и бамбук 09.02 | 15:48

Учени използват тропически плодове за производството на високотехнологични батерии

От Георги Георгиев

Инженери от Малайзия са успели да впрегнат растителното биоразнообразие на страната си в производството на суровини за висотехнологични електрически продукти като двигателите за електромобили, пише сайтът scidev.

Учените открили, че бамбукът, черупките от кокосовите орехи и обелките от плода дуриан могат да се превърнат в активен въглен – съставка, използвана за направата на компоненти за мощните електрически батерии, известни още като суперкондензатори.

Активният въглен се извлича основно от въглищата. Учените обаче установили, че този въглеводород може да бъде извлечен ефективно от обелките на тропическите плодове.

Освен че е екологичен, новият метод за производството на суперкондензатори може да увеличи доходите на местите производители, тъй като процесът на отглеждане и обработка на плодовете до превръщането им в активен въглен може да бъде извършван и в самите земеделски райони на страната.

Очаква се новия процес ще намали цената на компонентите за батерии с до 30 процента, казват учените.

Много от тропическите плодове са добър материал за суперкондензаторите, тъй като множеството пори по тях предоставят по-голяма ефективна площ за зареждане с електростатични заряди, което би увеличило капацитета на батериите.

Новата технология може да намери място в специфични приложения като акумулатори за енергия, добита от ВЕИ, както и при аварийните врати в самолетите и в други превозните средства.

Миналият месец в Малайзия стартира пилотна централа, която произвежда "зелени" суперкондензатори от тропически плодове. Изследователите се надяват в близките пет години да отвори врати и фабрика с капацитет за промишлено производство.

Водещи

Най-четени