Искат падане на мораториума за шистовия газ 12.06 | 14:00

Природозащитници отчитат намаляване на биоразнообразието в България

От Кристиан Костурков

Прородозащитна организация поиска да бъде отменен мораториума за проучване и добив на шистов газ в България. Според "Национална асоциация "Българско Черноморие" (НАБЧ) това ще помогне на страната да развие значително икономиката си, а така ще има и повече средства за опазване на околната среда. Освен това чрез по-мащабното използване на синьо гориво ще бъде решен друг сериозен проблем на държавата – замърсяването с фини прахови чаястици.

"В САЩ природният газ се продава на цени около 80-90 долара, а България го купува срещу над 430 долара. Масовото използване на природен газ на ниски цени рязко ще подобри показателите на най-големия екологичен проблем в държавата – фините прахови частици, защото никой няма да има сметка да гори ниско калорични въглища и незаконно отсечени дърва", пише в писмо на организацията, изпратено до премиера Бойко Борисов. НАБЧ подкрепя тезата си с факта, че в европейските доклади няма нито една дума за замърсяване на природата при добив на шистов газ. Според организацията спекулациите по тази тема от страна на "зелената мафия" за катаклизми са провал.

От НАБЧ предлага и преразглеждане на споразумението по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС), така че средствата, предвидени за България за изграждане на малки пречиствателни станции за вода и депа за преработка на отпадъци, да се повишат многократно. Към ОПОС да се включи и финансиране на рехабилитация и строеж на нови пътища, предлагат още от организацията.

Според тях трябва да се промени и начина на управление на средствата, които се отделят за поддържане на биоразнообразието и опазването на природата у нас. Идеята е това да се прави единствено от общинските администрации, местни групи и собственици на имоти, попадащи в защитените зони "НАТУРА 2000". Паралелно трябва да се промени и Закона за биологичното разнообразие, тъй като това е най-рестриктивната подобна нормативна уредба в Европа. Според НАБЧ тя трябва да бъде изменена така, че да стимулира биологичното опазване, а не да забранява икономическото развитие.

Управляващите да се противопоставят на "зелената мафия", която се занимава предимно с рекет и блокирне на икономически проекти, искат още от НАБЧ. "Да се спре всякакво финансиране на обществени организации, наричащи себе си "зелени”. Те да не бъдат допускани до участие в изготвяне и управление на екологични планове и проекти, финансирани с публични средства", пише още в писмото. Според НАБЧ тези дейности трябва да се извършват чрез конкурси само от търговски дружества. Обществените организации наричащи себе си "зелени” пък трябва да се финансират единствено чрез доброволни дарения от самото общество, а да не им се предоставят публични средства за управление.

Според НАБЧ изхарчените стотици милиони през последните години за опазване на околната среда и биоразнообразието са довели точно до обратния ефект. Това се потвърждава и от два документа - Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда – 2015 г. и петгодишния доклад-оценка SOER 2015 на Европейската агенция по околна среда. От тях става ясно, че предоставените на екоорганизациите средства са били хвърлени на вятъра. Така например докладите отбелязват, че птиците в България са намалели с 21%.

Освен намаляването на биоразнообразието у нас, друго последствие от дейността на т.нар. екоорганизации е задушаването на икономиката и частния бизнес години наред. Чрез използването на най-рестриктивното екологично законодателство в Европа – българското тези организации са завели над 1100 жалби срещу инвестиционни проекти. Над 90% от тях са били необосновани и отхвърлени от съда или са били оттеглени. "Затова твърдим, че в България се шири огромен екорекет – бизнес на т. нар. "зелени” организации", пише още в писмото на НАБЧ.

Най-четени