Имаме предимство пред Русия, смята експерт 17.09 | 10:22
Малко вероятно е обезщетението, искано от "Атомстройекспорт", да се реализира в пълната си стойност
"Отношенията с Русия винаги са натоварени с много емоция и е трудно тя да се отдели от политиката", смята Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
По-големите страни имат собствена геополитическа тежест – те са или производители, или големи потребители. Страни като България нямат големи възможности да създадат потребление, лежат на маршрутите на големите потребители, обяснява той.
"В енергетиката нещата са динамични, няма окончателни решения. Този иск е част от една много дългосрочна игра. Ако погледнем нещата реално, много е малко вероятно обезщетението, искано от руската компания, да се реализира в пълната си стойност. България има някакви предимства по отношение на Русия. Много е ясно позицията да бъде ясно формулирана по отделните въпроси и те да не се смесват", добавя Стефанов пред БНР.
Според него реакцията на министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев по повишения до 1 млрд. руски иск за "Белене" е била най-балансирана. При другите изказвания е имало политически нюанси, а не толкова експертно говорене, смята Стефанов.
Водещи
-
Гълъб Донев: В бюджета залагаме реализъм и честност - нещата такива каквито са
Критикуват го, защото не им изнася, че излязоха наяве техните грешки, смята той
25.06 | 21:00
-
Любомир Каримански за финансовата рамка за 2026-а: Закъснелият бюджет
Той сравни бюджета със стара дамаджана, която – ако дръпнете една нишка от един данък, всичко...
25.06 | 20:45
-
Обиск и арести в кметството на р-н "Приморски" - Варна заради Баба Алино (ВИДЕО)
Полицейската прверка е заради издаваните фалшиви удостоверия за търпимост на сградите
25.06 | 18:15
Най-четени
-
DARA ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света
Предвижда се да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи, които могат да...
25.06 | 15:20
-
КЗК погна летище „Васил Левски“ - София за прекомерно високи цени на храни и напитки на Терминали 1 и 2
В тази връзка Комисията ще извърши задълбочен анализ на пазарната структура, условията за...
25.06 | 12:15
-
Демерджиев: При катастрофата на магистрала „Тракия“ има смущаващи обстоятелства
„Към момента няма активни действия. Създаде се координация, работим по стратегия, използвайки...
25.06 | 11:30
-
"Майчинството не е милостиня": Майките спират да мълчат "пред фалшивите обещания" и излизат на протест на 1 юли
Основните искания на майките включват:
25.06 | 10:45