"Златото на глупаците" в помощ на соларната енергия 29.11 | 15:56

Минералът пирит помага да бъдат открити нови евтини материали за добив на енергия

От iNews.bg

Минералът пирит (FeS2 ), известен още като "златото на глупаците", е бил познат на първобитните ни предци. През столетията той е станал известен най-вече с факта, че успял да заблуди много златотърсачи, че са забогатели.

Днес обаче този минерал може да помогне на изследователите от Държавния университет в Орегон (OSU) да открият материали, които да предложат нови и евтини източници за добив на енергия от Слънцето.

За разлика от част от материалите, направени от редки, скъпи или токсични елементи, новите съединения могат да се окажат изключително ефективни при добива на соларна енергия и да могат да бъдат произведени от най-често срещаните елементи на Земята, смятат учените.

Сам по себе си, железният пирит има малка стойност като съставка в бъдещите соларни технологии. От над четвърт век учените знаят, че той е интересен от гледна точка на соларните си свойства, но за съжаление, не може да бъде използван в тази насока.

Те открили, че пиритът притежава огромен капацитет за абсорбиране на слънчевата енергия. Така, той може да бъде използван в слоеве, които са 2000 пъти по-тънки от тези на силиция и да притежават подобна ефективност.

Основният недостатък на пирита е, че не може ефективно да преобразува енергията в електричество. Оказало се, че при нагряване този минерал започва да се разпада и да формира съединения, които спират производството на ток.

Базирайки се на най-новите откритие в областта, изследователите насочили усилията си към откриването на съединения, които притежават термодинамичните качества на пирита, но не се разлагат като него. Един от тях е желязно-силициевият сулфид – съединение на желязото, силиция и сярата.

"Желязото е най-евтиното от полезните изкопаеми, втори е силицият, а сярата е практически безплатна", казва проф. Дъглас Кеслер, химик от Държавния университет в Орегон (OSU).

Желязно-силициевият сулфид е едно от съединенията, които са стабилни, евтини и не биха се декомпозирали при нагряване. В бъдеще, то може да послужи за създаването на нов клас от евтини и високоефективни соларни материали, допълва ученият.

Водещи

Най-четени