„Призрачен“ град в помощ на иновациите 09.05 | 16:37
В САЩ ще бъде създаден реален модел на истински град, в който ще се тестват най-различни иновационни системи и технологии
"Призрачен" град без обитатели ще бъде построен в близост до малкия американски град Хобс в сърцето на известната в миналото нефтодобивна зона Ню Мексико. В него ще се изпробват най-новите поколения от иновационни технологии, които обещават да улеснят живота ни.
Градът без обитатели на стойност над 1 млрд. долара ще бъде изграден в окръг Лиа близо до Хобс, заявиха представители на местната власт във вторник (8 май). Наречен CITE по името компанията създател, той ще помогне на изследователите да тестват най-различни иновационни разработки – от интелигентни системи за управление на трафика и безжични системи за пренос на данни от ново поколение до автоматични перални машини и самопочистващи се тоалетни.
С новия тестов център CITE за иновативни технологии (съкратено от Center for Innovation, Testing & Evaluation) властите в Хобс се надяват да съживят икономиката в областта, която прогресивно запада след изчерпването на петролните залежи през 80-те години на миналия век.
Проектът е разработван от CITE Development, дъщерна компания на технологичния концерн Pegasus Holdings. Той ще бъде разположен на площ от 15 квадратни мили западно от Хобс. Планът на призрачния град ще следва модела на реално съществуващия град Рок Хил в Южна Каролина, чието население е над 66 хил. души. В него ще има магистрали, къщи и търговски сгради – както нови, така и стари. Те ще са снабдени с всички необходими за живота на хората удобства, като електрозахранване, водопровод и канализация.
Липсата на хора в проекта CITE ще позволи на разработчиците да тестват нови типове системи, без да пречат на ежедневния живот в градовете. Така например докато едни екипи изпробват "умни" технологии върху стари мрежи, други ще могат да използват празните улици, за да изпробват модели на самоуправляващи се коли.
Единственият вид тестове, които няма да бъдат позволявани, са свързани с изпитанията на различни методи за разрушаване на сгради и съоръжения.
Ню Мексико е щат с традиции в областта на изследователските обекти. Там се намират стратегически обекти като лабораторията, център за разработване на ядрени оръжия в Лос Аламос, националните лаборатории Sandia, както и ракетната база Уайт Сандс, където е тествана първата американска ракета, способна да нанася ядрени удари.
По план първата копка на новия град трябва да бъде направена на 30 юни тази година. Първоначалните строителни работи се оценяват на 400 млн. долара, като според оценки цената на града до окончателното му завършване ще надхвърли 1 млрд. долара.
Водещи
-
Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година
Сребърната медалистка от Париж оглави всички анкетни листи
02.01 | 18:00
-
Във вейпа, пушен от паднало от блок в Плевен дете, e имало наркотично вещество
Това заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов
02.01 | 17:20
-
ЕРМ Запад: Няма срок за подаване на заявление от клиенти заради прекъснат ток по празниците
Не е вярно твърдението, че срокът за жалбите до компанията заради прекъсване на електричество...
02.01 | 17:00
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
-
Какъв стандарт на живот ще имаме тази година
Васил Велев, Георги Вулджев и Добромир Иванов обсъдиха икономическите тенденции
02.01 | 14:00