15% от структурните фондове в ЕС - за иновации 14.10 | 15:42

Едва около 30% от хората в обществото приемат новите идеи, смятат специалистите по иновации

От Ивелина Георгиева

В следващия програмен период на Европейския съюз 15% от структурните фондове ще бъдат насочени към иновациите. Това заяви председателят на Младежкото иновационно и информационно общество АБ д-р инж. Румен Трифонов по време на официалното откриване на националната конференция "Младежта на България, европейското ни развитие и иновативни постижения".

По думите му иновациите стават все по-важна тема не само в Европейския съюз, но и в целия свят. Младите хора са потенциалът, който може да осъществи новаторството и да усвои европейските средства, посочи Трифонов.

Иновациите са изключително важни за една икономика и, за да се развива тя, се нуждае от мелации, които представляват резултат от научни изследвания, коментира председателят на Патентното ведомство в България проф. Камен Веселинов.

Според него за развитието на една икономика са най-важни инженерите, тъй като всяко производство, независимо от областта, стои на техните рамене. Проф. Веселинов добави, че икономиката има нужда от младите хора и най-вече от добрата им подготовка.

Едва около 30% от обществото в световен мащаб са хора, които бързо приемат новите идеи, каза доц. Румен Томов, заместник лектор на Научно изследователската дейност в Лесотехническия университет. Той допълни, че около 20% са хората, които не възприемат новите идеи, а 50% изобщо не се интересуват от тях, дори в Америка едва 3% от населението са иноватори.

Доц. Томов посъветва младите хора на конференцията да успеят да трансферират идеите си, а не да ги оставят в папките и дисертациите, както и да претворят идеите си в нещо материално, което би могло да се внедри в практиката. Той посъветва още младите иноватори да се обърнат към природата, към зеленото производство, зелените технологии, зелените храни и др.

Там, където се прави нещо ново и се внедряват нови идеи, има само млади хора до 30 години, заяви ректорът на Техническия университет - София Марин Христов. Той смята, че вече има много млади хора, които не искат България да стои в задния двор на Европа, а да заеме полагаемото й се място в Европейския съюз.

Нашите мозъци са много по-силни от конкуриращите ни икономически и научно държави, обясни пред голямата аудитория Петър Чаушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

В момента студентските съвети като национална организация работят в посока да се увеличи месечното заплащането на докторантите, тъй като 450 лева не са достатъчни да задържиш един млад учен в България.

В националната конференция взеха участие над 20 университета, академии, висши и средни училища и бяха представени над 30 разработки.

Ръководството на младежкото иновационно и информационно общество връчи награди, с учредения златен знак на движението на всички институции, които имат най-голям принос в създаването на условия, развитието и правенето на постижения на младите хора в България.

Сред наградените се отличаваха Технически университет - София, БАН, Военната академия "Г.С. Раковски", СУ "Климент Охридски", Медицински университет в София, Химикотехнологични и метеорологични университет, Лесотехнически университет, Университет по архитектура строителство и геодезия, Софийска математическа гимназия и др.

Водещи

Най-четени