3D телевизия без очила 02.09 | 13:43
Система от четири камери ще позволи да гледаме на живо 3D предавания от различни ъгли

Когато границите между действието и зрителя започнат да се размиват, телевизията се превръща в специално изживяване. За да подсилят "магията" екип от германски специалисти в областта на 3D технологиите работят върху технология, която ще направи възможно гледането на триизмерна телевизия без използването на помощни средства като 3D очила, пише Physorg.com.
"Пробивът при 3D телевизията ще дойде тогава, когато няма да имате нужда от очила, за да я гледате" казва Фредерик Зили от Института "Фраухофер" и Хайнрих Херц Институт (HHI) в Берлин. Новата четирикамерна система, която учените разработват по проекта MUSCADE , ще направи възможно гледането на 3D телевизия без очила. Тя ще бъде толкова съвършена, че с нея ще могат да се снимат и излъчват дори предавания на живо.
За да се случи това, е необходимо да бъдат използвани автостереоскопични екрани, които са покрити със специален оптически слой. Така те създават две отделни изображения за лявото и за дясното око, което е в основата на триизмерните образи. За да позволят гледането на 3D съдържание без очила и от различни позиции (например когато зрителят отмести главата си) дисплеите показват от пет до десет различни картини на един и същ кадър. В бъдеще броят на картините ще бъде значително по-висок.
Днес конвенционалните стерео продукции предлагат две различни гледки на заснетите обекти, които трябва да бъдат преработени с максимална прецизност преди предаването им. За тази цел информацията за дълбочината на образа трябва да бъде извлечена от тях и закодирана. За да се осигури качеството на информацията, се препоръчва използването на повече от стандартните две камери.
В разработката си германските изследователи са използвали система от цели четири камери. Това обаче допълнително оскъпява и утежнява и без това скъпия и сложен процес на 3D снимки. Процесът на ръчно калибриране на четирите камери става толкова сложен, че може да отнеме дни, обяснява Зили.
Сега учените работят върху създаването на помощна система, която да извършва прецизните настройки за от 30 и 60 минути. Системата се базира на детектор, който разпознава идентични обекти в картините, излъчвани от всяка от четирите камери. С подобна прецизна дигитална настройка, новите камери ще могат да заснемат дори предавания на живо.
Друга цел на изследователите от HHI е създаването на ефективна система за кодиране, която да компресира ефективно огромните количества информация, предавани от четири камери. Така заснетият материал ще може да се предаде през съществуващата инфраструктура.
Новата 3D система ще бъде представена официално за първи път по време на търговското изложение IBC в Амстердам, което ще се проведе между 9 и 13 септември.
Водещи
-
Володимир Зеленски пътува към Турция
Само лична среща с Путин ще спре войната, но Путин го е страх от мен
13.05 | 21:00
-
58-годишна се омъжи за чатбот и твърди, че с*ксът е „прекрасен“
Научих, че колкото по-дълбока е връзката ни, толкова по-истинска е интимността помежду ни,...
13.05 | 20:45
-
Ген. Атанасов: Искането за референдум е многофункционално активно мероприятие
Преследват се много цели, заяви той
13.05 | 20:30
-
Сачева: Президентът да отговори защо хвърли този коктейл „Молотов” на 9-ти май
Не ни е страх от отговорът на хората, въпросът е дали президентът се страхува от това...
13.05 | 20:15
Най-четени
-
Кацарчев: Стачката утре може да продължи по-дълго от предвиденото, ако няма преговори
Блокадата на столичния градски транспорт е предвидена от 8.00 до 12.00 ч.
13.05 | 20:00
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Големи промени в отпуските за работещите
Променят Наредбата за работното време и почивките
13.05 | 13:20
-
ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България
Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции
13.05 | 18:00