622 мегабита в секунда от Луната до Земята 23.10 | 14:54

Сондата LADEE постави рекорд по скорост на връзка

От Антония Михайлова

Рекорд по скорост и количество данни, предадени от Земята на Луната и обратно поставиха американски специалисти в хода на изпитанията на лазерната система за връзка, която се намира на борда на лунната сонда LADEE, съобщава НАСА.

Сондата LADEE, предназначена за изучаване на разредената лунна атмосфера, влезе на кръгова орбита с височина 235 км над повърхността на Луната на 13 октомври, а от 17 октомври започна проверка на научната апаратура. На тази орбита учените възнамеряваха да проведат първия сеанс на лазерна връзка между Луната и Земята с помощта на монтирания на борда на апарата Lunar Laser Communication Demonstration (LLCD).

Авторите на експеримента са съобщили, че скоростта на предаване на данни на борда на апарата на разстояние 385 000 километра между Земята и Луната е била рекордните 20 мегабита в секунда, а на Земята – 622 мегабита.

До този момент космическите сонди са използвали обикновена радиовръзка, но оптичният канал е много по-скоростен – дължината на вълната на видимата светлина е значително по-къса, отколкото на радиовълните, затова с оптичен предавател може да се предадат много повече данни. Освен това лазерът значително по-добре се "насочва" към целта, а това означава, че за предаването е необходима по-малко енергия.

"Експериментът LLCD е първата стъпка по нашия маршрут към създаване на ново поколение космическо комуникационно оборудване. В дадения момент сме доволни от резултатите на демонстрационния експеримент и сме сигурни, че се намираме на верния път към внедряването на нови технологии", казва Бадри Юнес, зам.-ръководител на НАСА по системи за космическа връзка и навигация.

В бъдеще НАСА планира да развие системата за предаване на информация, което ще позволи предаването и получаването от сондите на изображения с висока резолюция и 3D видео от Дълбокия космос. НАСА планира дългосрочен експеримент по лазерна връзка LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), чийто старт е планиран за 2017 година, допълва РИА Новости.

Водещи

Най-четени